Czy potrafisz umiejętnie zarządzać własną karierą?

szkolenie pracownicze

O ile pojęcie rozwoju zawodowego jest definiowane różnie w zależności od osobistych potrzeb i zawodowych celów, o tyle taka samo mocna u każdej osoby jest jego potrzeba. Dążenie do osiągnięcia sukcesu jest naturalną potrzebą człowieka, nawet jeżeli nie jest priorytetem. A osiągnąć sukces może naprawdę każdy, pod warunkiem jednak właściwego przygotowania się do kolejnego stopnia swojej kariery. W tym aspekcie niezmiernie ważne staje się umiejętne zarządzanie ścieżką własnej kariery już na samym jej początku.

Rozwój zawodowy – dlaczego tak potrzebny?

Twój własny rozwój zawodowy powinien postępować zgodnie z nakreślonym wcześniej planem. W celu jego usprawnienia i ukierunkowania, powinieneś ustalić w punktach swoje oczekiwania na poszczególnych stopniach kariery, jak również na jej docelowym szczycie. Masz bezpośredni wpływ na swój los, a zatem wybieraj własną drogę świadomie i staraj się trzymać założonej koncepcji rozwoju. Praca z pasją jest oczywiście równie ważna, to zadowolenie z wykonywanych obowiązków jest jednym z głównych motywatorów. Pamiętaj przy tym wszystkim o konieczności analizowania swoich możliwości i potrzebie bycia świadomym zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron.

Korzyści z rozwoju zawodowego

Jeżeli będziesz potrafił umiejętnie zarządzać własnym rozwojem zawodowym, będziesz miał wpływ na kreowanie ścieżki swojej kariery. Zadowolenie z wykonywanej pracy i perspektywy dalszego rozwoju będzie motywować w wykonywaniu codziennych obowiązków i pomagać w pokonywaniu ewentualnych przeszkód. Rozwój zawodowy oznacza nie tylko poszerzanie horyzontów, ale też lepszą pozycję na rynku.

Co możesz zrobić, by polepszyć rozwój zawodowy?

By zadbać o swój rozwój zawodowy, przede wszystkim oceń sytuację, w której się znajdujesz na obecnym etapie. Ocena ta powinna uwzględniać zdobyte dotychczas umiejętności i kompetencje oraz ich ewentualne znaczenie w dalszym rozwoju.

Warto też zastanowić się które z tych umiejętności mogą pomóc w otrzymaniu awansu. Równie ważne jest określenie stopnia satysfakcji z wykonywanej pracy, bo to właśnie zadowolenie z niej jest głównym czynnikiem motywującym. Odpowiedz też na pytanie o to, co Cię motywuje w pracy, a co ewentualnie do niej zniechęca (zastanów się, czy możliwe jest wyeliminowanie tych demotywujących czynników). Przy tej okazji nazwij konkretnie to, do czego dążysz. Sprecyzowanie swoich celów pomoże rozjaśnić ścieżkę zawodową, a być może nawet ją uprościć.

Poznanie swoich mocnych stron pozwala na ich wykorzystanie przy każdej nadarzającej się okazji, a świadomość słabych stron pomoże w uniknięciu niepotrzebnych rozczarowań. Wybieraj zadanie, w których dzięki swoim mocnym stronom będziesz najlepszy. Jeżeli w jakiejś dziedzinie czujesz się ponadprzeciętnie, pokaż to organizując na przykład szkolenie lub warsztaty poza firmą. Pozwól się poznać od tej najlepszej strony.

Nie bój się ryzyka, stawianie czoła wyzwaniom utemperuje Twój charakter i pomoże nabrać doświadczenia. Małymi kroczkami wychodź poza bezpieczną strefę komfortu, pamiętając oczywiście o swoich słabych stronach. W ten sposób zdobywasz nowe umiejętności i pokazujesz swoją waleczną stronę. Słuchaj porad bardziej doświadczonych od Ciebie, nie bój się prosić o pomoc, słuchaj tego, jak inni oceniają Twoje starania, bądź aktywny na wszystkich płaszczyznach zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.