Czy szkolenia BHP i PPOŻ przekładają się na życie codzienne?

Kartki na tablicy

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami pracodawca ma obowiązek szkolić pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. Wiedza w tym zakresie może przydać się jednak nie tylko na stanowisku pracy, ale także w życiu codziennym.

Obowiązki pracodawcy względem BHP i PPOŻ

Każdy pracownik musi być odpowiednio przeszkolony przed przystąpieniem do pracy na danym stanowisku – w przeciwnym przypadku pracodawca może narazić się na kary. Szkolenia w tym zakresie oferuje między innymi firma Seka.pl.

Przepisy wskazują, że pierwsze szkolenie wstępne BHP składa się wtedy z dwóch części, a mianowicie z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny porusza ogólne informacje o bezpieczeństwie i higienie pracy, z kolei stanowiskowy odbywa się już na konkretnym stanowisku.

Pracodawca musi także prowadzić systematycznie szkolenia okresowe BHP, które mają na celu aktualizację i ugruntowanie posiadanych już informacji o BHP.

Oprócz tego pracownicy powinni być szkoleni w zakresie PPOŻ – ochrony przeciwpożarowej. Ma ona szczególne znacznie z punktu widzenia ochrony życia, zdrowia oraz mienia i środowiska w razie pożarów. Takie szkolenia polegają nie tylko na przekazaniu uczestnikom suchych faktów, ale również na uczestnictwie w zajęciach praktycznych, na przykład gaszeniu pożarów gaśnicami.

BHP i PPOŻ – pomocne także poza zakładem pracy

Nie każdy uczestnik szkoleń BHP oraz PPOŻ zdaje sobie sprawę z tego, że wiedza pozyskana podczas tych zajęć może przydać mu się nie tylko podczas pracy, ale również poza nią. W trakcie szkoleń instruktorzy przekazują szereg informacji pomocnych także na co dzień, między innymi przy wykonywaniu obowiązków w domu.

Przykładowo, dzięki szkoleniu BHP możemy dowiedzieć się, jak bezpiecznie zrobić remont w domu albo jak transportować ciężary. Z kolei uczestnictwo w szkoleniu PPOŻ może pomóc nam przy wystąpieniu ryzyka pożaru – w trakcie takich szkoleń dowiadujemy się między innymi, jak alarmować o zagrożeniu, jak zorganizować ewakuację, jak korzystać z gaśnicy, aby ugasić pożar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.