Jak wcześniej spłacić kredyt hipoteczny? Czy możliwa jest szybsza spłata kredytu na mieszkanie?

Banknoty euro

Kredyt hipoteczny to zazwyczaj zobowiązanie długoterminowe, które mocno obciąża domowy budżet. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawia się okazja, by szybciej go spłacić, wiele osób chce z tego skorzystać, by okres kredytowania prędzej się skończył. Czy jednak taka wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa i w ogóle opłacalna?

Kredyt hipoteczny – czym jest?

Kredyt hipoteczny zazwyczaj zaciągany jest na okres od 5 do 35 lat. Zaciągany jest na konkretny cel, czyli budowę domu, kupno mieszkania lub remont nieruchomości. Banki bardzo dokładnie przyglądają się historii kredytowej oraz zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców, dlatego nie każdy otrzymuje takie „wsparcie” finansowe. Mając negatywne dane w BIK można zazwyczaj zapomnieć o przyznaniu takiego zobowiązania. Kredyty hipoteczne są zabezpieczone hipoteką, czyli ograniczone jest prawo rzeczowe na nieruchomości.

 
Kredyt hipoteczny z możliwością wcześniejszej spłaty – gdzie?

Nie wszystkie banki pozwalają na wcześniejszą spłatę kredytu. Jeśli tak jest, w umowie znajduje się ku temu stosowny zapis i warunki. Gdzie więc znaleźć taki produkt, w którym banku? Kredyt hipoteczny z możliwością wcześniejszej spłaty wyszukasz na direct.money.pl, gdzie porównasz też oprocentowanie, RRSO i prowizję konkretnych ofert.

 
Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – jak?

Kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej na dwa sposoby. Pierwszy polega na przelewaniu co miesiąc wyższych rat niż było to pierwotnie ustalone (określane jest to mianem nadpłaty). Taka opcja powoli skróci okres kredytowania lub zmniejszy kolejne raty. Nie będzie to jednak bardzo odczuwalne, ponieważ mowa o długoterminowym zobowiązaniu.

 
Drugi sposób to wcześniejsza całkowita spłata kredytu. Mogą na nią zdecydować się jedynie nieliczni, którzy nagle mają w posiadaniu sporą kwotę, np. dostali spadek. Taka wcześniejsza spłata jest jednak obarczona dodatkowymi opłatami. Krótszy okres kredytowania jest ze stratą dla banku, zatem ten musi jakoś odrobić swoje straty. Może to być np. prowizja w wysokości ustalonej w umowie. Decydując się więc na taką możliwość warto uważnie prześledzić warunki umowy i sprawdzić, czy faktycznie będzie to dla nas opłacalne.

 
W lipcu 2017 roku weszła w życie ustawa, która określiła, co w tym przypadku mogą zrobić banki, wcześniej panowała większa dowolność. Zgodnie z nią, banki które udzielają kredytów hipotecznych o zmiennej stopie procentowej, nie mogą stosować wyższej prowizji za wcześniejszą spłatę niż 3% wartości spłaconej kwoty. Nie może ona też przekroczyć naliczonych od czasu spłaty odsetek. Taka prowizja może być pobierana maksymalnie do 3 lat od rozpoczęcia spłaty kredytu.

 
Wcześniejsza spłata kredytu – dlaczego warto?

Dla kredytobiorcy wcześniejsza spłata to przede wszystkim redukcja kosztów. Zmniejsza się okres kredytowania, a tym samym odciążony zostaje domowy budżet. Można przy tym zrezygnować z innych produktów, które były wymagane, by starać się o kredyt hipoteczny w danym banku. Wcześniejsza spłata to też możliwość zaciągnięcia kolejnych zobowiązań, które byłby niemożliwe w przypadku posiadania już długoletniego kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.