Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to właściwie oznacza?

Projekt wnętrza domu pod klucz

Wiele osób decydujących się na kupno mieszkania od dewelopera wybiera je w stanie deweloperskim. Co jednak to oznacza?

Szacuje się, że nawet około 85 proc. nowych mieszkań w Polsce oferowanych jest w tak zwanym stanie deweloperskim. Stan ten nie jest jednak określony w żadnych przepisach, stąd też każdy deweloper ma nieco inną jego definicję. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga przeprowadzenia dalszych prac wykończeniowych przed przeprowadzką.

Mieszkanie w stanie deweloperskim będzie wymagało dodatkowych prac:

  • malowanie ścian i sufitów – niekiedy także kładzenie tynków gipsowych;
  • montaż drzwi wewnętrznych w pomieszczeniach;
  • kładzenie podłóg, na przykład z paneli, płytek ceramicznych;
  • wykończenie łazienki – kafelkowanie, montaż armatury i ceramiki w łazience;
  • montaż artykułów elektrycznych – gniazdka, włączniki, lampy.

Oczywiście, przed przeprowadzką konieczne będą także inne prace do wykonania, na przykład zamówienie mebli kuchennych, gdy mają być one wykonane na wymiar, wykończenie parapetów.

Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Powyższe prace nowy właściciel mieszkania może wykonać we własnym zakresie – jest to najbardziej korzystne cenowo rozwiązaniem, niemniej jednak zajmuje sporo czasu. Może on także zdecydować się na zatrudnienie własnej ekipy wykończeniowej, która wykona zlecone usługi. Należy także dobrać odpowiednie materiały i je zakupić. Można przy tym posiłkować się usługami projektowania wnętrz lub też można zdać się na siebie i samemu stworzyć efektowną przestrzeń.

Mieszkanie pod klucz – alternatywa dla stanu deweloperskiego

Warto wskazać przy tym, że coraz częściej deweloper może zaoferować swoim klientom dodatkową usługę polegającą na wykończeniu mieszkania pod klucz. W tym przypadku powyższe prace wykonuje ekipa współpracująca z deweloperem. Jedynym zadaniem klienta jest wtedy wybranie odpowiednich materiałów i zatwierdzenie projektu. Więcej informacji przeczytacie na https://ronson.pl/.

Ceny usług pod klucz zależne są od wybranego pakietu usługi, a także od metrażu lokalu. Należy zapłacić za nie od około 500 do nawet ponad 1200 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.