Na czym polega racjonalne nawożenie zbóż?

Mężczyzna jadący ciągnikiem po polu nawozi zboże

Artykuł partnera.

Racjonalne nawożenie zbóż polega na dążeniu do utrzymania co najmniej obojętnego odczynu gleby i średniego poziomu zasobności w minerały. Miarą sukcesu zastosowanych rozwiązań jest uzyskanie wysoko jakościowego i obfitego plonu przy zachowaniu dobrej ceny za ziarno. Uprawy wymagają odpowiedniego nawożenia, a innowacyjny produkt, jakim jest UFF mocznik, przyczynia się do uzupełnienia niedoboru azotu w glebie, co przekłada się na optymalne plonowanie.

Racjonalne nawożenie zbóż

Azot jest jednym z głównych składników plonotwórczych i jednocześnie jest najbardziej narażony na wypłukiwanie. Zrównoważone nawożenie opiera się na precyzyjnie określonych dawkach i terminach, przez co mocno kształtuje plon. Zarówno niedostatek, jak i nadmiar azotu skutkują złą kondycją łanu. Rośliny czerpią azot z gleby, który jednak nie pokrywa całego zapotrzebowania. Dlatego resztę należy uzupełnić w nawozach mineralnych. W przypadku stwierdzenia postępującej degradacji gleby warto zastosować UFF mocznik, który hamuje straty azotowe.

Uff mocznik to innowacyjny preparat, w skład którego wchodzi mocznik, estry etylowe, etanol i azot. Frakcja tłuszczowa mocznika UFF dostępna jest u najlepszych producentów. Jednym z dystrybutorów mocznika UFF jest firma Onetrade.pl, która dostarcza różne rodzaje nawozów.

Co to jest mocznik UFF i jak wpływa na racjonalne nawożenie zbóż?

Frakcja tłuszczowa mocznika UFF działa dłużej w glebie, co wpływa na dostępność składników pokarmowych dla roślin. W ten sposób przyczynia się do ograniczenia kosztów związanych z nawożeniem oraz częstotliwości wykonywanych zabiegów, co jest zgodne z ideą racjonalnego nawożenia upraw. Frakcja tłuszczowa mocznika to najprościej rzecz ujmując produkt uboczny z ekstrakcji kwasów tłuszczowych z ryb. Dopuszczalne jest jego stosowanie poprzez mieszanie z nawozem naturalnym przed rozprowadzeniem nawozu na polu oraz w formie skoncentrowanej poprzez rozpuszczenie preparatu w wodzie. Mocznik może być podawany także w sposób bezpośredni na pole uprawne przy niewielkim nasłonecznieniu i przy niskiej temperaturze. O skuteczności zabiegu decyduje wilgotność gleby.

Mocznik UFF należy stosować w przypadku stwierdzenia postępującej degradacji gleby w ramach zrównoważonego nawożenia. Azot najefektywniej wykorzystywany jest w dobrze przygotowanym podłożu. Gleba powinna zawierać podstawowe mikroskładniki w postaci krzemu, magnezu i potasu i cechować się optymalnym odczynem pH. Zasadniczo nawozy azotowe dostarcza się w trzech fazach, w przypadku zbóż jest to okres przed ruszeniem wegetacji, faza przed strzeleniem w źdźbło oraz początkowe etapy kłoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.