Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to właściwie oznacza?

Projekt wnętrza domu pod klucz

Wiele osób decydujących się na kupno mieszkania od dewelopera wybiera je w stanie deweloperskim. Co jednak to oznacza?

Szacuje się, że nawet około 85 proc. nowych mieszkań w Polsce oferowanych jest w tak zwanym stanie deweloperskim. Stan ten nie jest jednak określony w żadnych przepisach, stąd też każdy deweloper ma nieco inną jego definicję. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga przeprowadzenia dalszych prac wykończeniowych przed przeprowadzką.

Mieszkanie w stanie deweloperskim będzie wymagało dodatkowych prac:

  • malowanie ścian i sufitów – niekiedy także kładzenie tynków gipsowych;
  • montaż drzwi wewnętrznych w pomieszczeniach;
  • kładzenie podłóg, na przykład z paneli, płytek ceramicznych;
  • wykończenie łazienki – kafelkowanie, montaż armatury i ceramiki w łazience;
  • montaż artykułów elektrycznych – gniazdka, włączniki, lampy.

Oczywiście, przed przeprowadzką konieczne będą także inne prace do wykonania, na przykład zamówienie mebli kuchennych, gdy mają być one wykonane na wymiar, wykończenie parapetów.

Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Powyższe prace nowy właściciel mieszkania może wykonać we własnym zakresie – jest to najbardziej korzystne cenowo rozwiązaniem, niemniej jednak zajmuje sporo czasu. Może on także zdecydować się na zatrudnienie własnej ekipy wykończeniowej, która wykona zlecone usługi. Należy także dobrać odpowiednie materiały i je zakupić. Można przy tym posiłkować się usługami projektowania wnętrz lub też można zdać się na siebie i samemu stworzyć efektowną przestrzeń.

Mieszkanie pod klucz – alternatywa dla stanu deweloperskiego

Warto wskazać przy tym, że coraz częściej deweloper może zaoferować swoim klientom dodatkową usługę polegającą na wykończeniu mieszkania pod klucz. W tym przypadku powyższe prace wykonuje ekipa współpracująca z deweloperem. Jedynym zadaniem klienta jest wtedy wybranie odpowiednich materiałów i zatwierdzenie projektu. Więcej informacji przeczytacie na https://ronson.pl/.

Ceny usług pod klucz zależne są od wybranego pakietu usługi, a także od metrażu lokalu. Należy zapłacić za nie od około 500 do nawet ponad 1200 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.