System zarządzania przez cele – na czym polega?

Mężczyźni rozmawiają o systemie zarządzania przez cele

Management by Objectives stanowi metodę, zakładającą, iż do najważniejszych zasobów firmy, decydujących o jej wynikach należą: motywacja, inicjatywa i aktywność zatrudnionych osób. Strategia jest podstawą realizacji strategicznych oraz operacyjnych celów przedsiębiorstwa. Na czym ona dokładnie polega?

Czym się charakteryzuje?

Idea zarządzania przez cele (ZPC) została stworzona przez Petera Druckera. Zakładał on, że koncepcja ma na celu motywowanie ludzi, a nie sprawowanie nad nimi władzy. ZPC stanowi strategię zorientowaną na wynik, którą można wykorzystywać w organizacjach publicznych oraz jednostkach przemysłowych. Zgodnie z koncepcją Druckera przełożony wraz ze swoją kadrą systematycznie definiuje cele dla pracowników. Ich stopień trudności powinien być umiarkowany. Cele należy formułować w taki sposób, by pracownik je w pełni akceptował i angażował się w proces ich realizacji. W przypadku stosowania premii warto pamiętać o jej dostosowaniu do osiągniętych przez daną osobę wyników. ZPC jest strategią wdrażaną przez właściciela przedsiębiorstwa lub zewnętrzny podmiot w ramach outsourcingu kadr. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej https://www.ca-staff.eu/en/services/personnel-outsourcing.

Jakie są zalety?

Prawidłowo wdrożona strategia zarządzania przez cele umożliwia usprawnienie krótko- i długoterminowego planowania oraz koncentrację na istotnych działaniach firmy postrzeganej jako całościowy organizm. Pozwala ona ponadto przedstawić oczekiwania konkretnemu pracownikowi i egzekwować ich realizację. Zarządzenie przez cele prowadzi do optymalizacji struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Wszystkie zakresy odpowiedzialności stają się dokładne i precyzyjnie przestrzegane. W konsekwencji ZPC wzmacnia motywację konkretnego pracownika, który postrzega realizację służbowych zadań jako spełnienie własnych dążeń.

Zarządzanie przez cele jest ważną strategią, mogącą usprawnić działania przedsiębiorstwa. Warto zatem zlecić przeprowadzenie audytu kadrowo-płacowego, by zweryfikować funkcjonowanie tej koncepcji. Szczegółowe informacje na temat usługi dostępne są na stronie internetowej https://www.ca-staff.eu/uslugi/audyt-kadrowo-placowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.