Znani absolwenci Politechniki Częstochowskiej

Studenci idący po zajęciach na obiad

Jeśli myślisz, że Politechnika Częstochowska to tylko laboratoria, schematy i nudne wykresy, to czas poznać kilka ciekawych faktów o jej absolwentach. Okazuje się, że ta uczelnia nie tylko kształci inżynierów, ale także produkuje biznesmenów, polityków, sportowców, a nawet… pasjonatów numizmatyki!

Nie wierzycie? To zapraszam na mały przegląd gwiazd, które swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu stawiały właśnie w Częstochowie.

Zbigniew Jakubas – od politechniki do wielkich pieniędzy

Pewnie znacie to powiedzenie: „Nie od razu Kraków zbudowano” – no i nie od razu zostaje się rekinem biznesu. Ale Zbigniew Jakubas udowodnił, że wszystko jest możliwe. Ten absolwent Wydziału Elektrycznego z 1978 roku najpierw zdobywał wiedzę, a potem zabrał się za budowanie swojego imperium biznesowego. Dziś jest właścicielem wielu spółek i jednym z najważniejszych graczy na rynku finansowym.

Może gdyby zamiast na politechnikę poszedł do szkoły muzycznej, mielibyśmy dziś nowego Zbigniewa Wodeckiego? Ale na szczęście Jakubas postawił na elektrykę, a nie skrzypce, i dzięki temu Polska ma kolejnego milionera.

Grzegorz Lipowski – samorządowiec z prawdziwego zdarzenia

Nie każdy po politechnice zostaje inżynierem. Niektórzy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i zarządzać regionem. Tak było w przypadku Grzegorza Lipowskiego, który nie tylko ukończył Politechnikę Częstochowską, ale też zrobił karierę w samorządzie. Pełnił funkcję przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, a jego działalność społeczna została doceniona przez uczelnię – nadano mu tytuł Absolwenta 50-lecia.

Pewnie wielu studentów marzy o tym, by rządzić, ale niekoniecznie uczyć się do egzaminów – Lipowski znalazł złoty środek.

Krzysztof Witkowski – pasjonat monet i wielkich idei

Jeśli myślicie, że absolwenci politechnik to tylko matematyka, fizyka i Excel, to poznajcie Krzysztofa Witkowskiego – przedsiębiorcę, społecznika i… numizmatyka. Tak, dobrze czytacie. Gość uwielbia monety do tego stopnia, że stworzył Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – jedyne takie na świecie!

Nie dość, że udało mu się połączyć biznes z pasją, to jeszcze uczelnia doceniła go w 2019 roku, nadając mu tytuł Absolwenta Roku. Czy można lepiej? Chyba tylko wtedy, gdyby jeszcze wypuścił swoją własną serię banknotów z logo Politechniki Częstochowskiej.

Marek Balt – od politechniki do Brukseli

Niektórzy wybierają śrubokręt i lutownicę, a inni – politykę. Marek Balt poszedł tą drugą ścieżką i trafił aż do Parlamentu Europejskiego. Po ukończeniu Politechniki Częstochowskiej zrobił karierę jako polityk i działacz społeczny, a w 2019 roku uczelnia uhonorowała go tytułem Ambasadora Politechniki Częstochowskiej.

Pewnie nie raz musiał użyć inżynierskiego myślenia, żeby rozwiązać polityczne łamigłówki w Brukseli. Może właśnie dzięki temu, że zna się na schematach i planach, wie, jak budować trwałe sojusze?

Łukasz Żygadło – siatkarz, który wie, jak rozgrywać nie tylko mecze

No dobrze, inżynierowie, biznesmeni i politycy to jedno, ale co jeśli ktoś zamiast rysowania schematów woli odbijać piłkę? Łukasz Żygadło, absolwent Politechniki Częstochowskiej, udowodnił, że można łączyć naukę z pasją sportową i zostać jednym z najlepszych polskich rozgrywających.

W siatkówce, podobnie jak na politechnice, trzeba mieć precyzję, dobrą strategię i nerwy ze stali. Żygadło opanował to do perfekcji, co widać w jego sportowych sukcesach. No i pewnie żaden wykładowca nie miał nic przeciwko, gdy jego nazwisko pojawiało się na sportowych pierwszych stronach gazet.

Politechnika Częstochowska – nie tylko dla inżynierów

Co łączy biznesmena, samorządowca, kolekcjonera monet, polityka i siatkarza? Politechnika Częstochowska! Ta uczelnia udowadnia, że można tu zdobyć nie tylko solidne wykształcenie, ale także inspirację do robienia wielkich rzeczy.

Czy trzeba być orłem z matematyki, żeby osiągnąć sukces? Niekoniecznie. Wystarczy pasja, determinacja i chęć działania – a resztę można dopracować po drodze. Jak widać, Politechnika Częstochowska to nie tylko kuźnia inżynierów, ale i liderów w różnych dziedzinach.

Jeśli więc ktoś myśli o studiach, ale nie wie, co chce robić w życiu – może warto spróbować tutaj? Jak pokazują przykłady jej absolwentów, każdy może znaleźć swoją własną drogę… i to w wielkim stylu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.