Jakie umiejętności rozwijać u małych dzieci?

Kobieta rozsija umiejętności swoich dzieci

Dzieciństwo postrzegamy jako okres beztroski i zabawy. Jest w tym wiele prawdy, jednak trzeba pamiętać, że umiejętności i kompetencje zdobyte w najmłodszych latach przekładają się na sukcesy w przyszłości. Dlatego stymulując rozwój dziecka, należy zachować równowagę pomiędzy zabawą a nauką, a najlepiej połączyć obie te sfery. Które umiejętności warto rozwijać u dzieci?

Kompetencje społeczne

Czytanie, liczenie, rozwiązywanie problemów to umiejętności, które dzieci nabywają w szkole, a równocześnie pod okiem rodziców. Oprócz nich dużą rolę w rozwoju dziecka odgrywają także miękkie kompetencje społeczne. Z całą pewnością pomagają one dziecku odnaleźć się w grupie i łatwiej wkraczać w kolejne etapy życia – wiek nastoletni, dorosłość. Do ważnych kompetencji społecznych należą umiejętność autoprezentacji, motywacji i komunikacji, również tej niewerbalnej. Jednocześnie warto uczyć dziecko asertywności, co pomoże mu unikać zagrożeń. Do ważnych umiejętności należą: radzenie sobie z emocjami, podobnie jak rozwiązywanie konfliktów.

Zainteresowania

Bardzo istotne jest także wspieranie dziecięcych zainteresowań. Rodzice mają do odegrania ogromną rolę. Powinni bowiem stwarzać podopiecznemu warunki, aby rozwijał swoje hobby, w którym może być muzyka, sztuka, kolekcjonerstwo, majsterkowanie czy historia. Wsparcie może obejmować zapisywanie dziecka na zajęcia związane z hobby, wycieczki do muzeów i galerii, ale także wykazywanie zainteresowania i częste rozmowy na temat dziecięcych aktywności. Nie wolno natomiast przymuszać dziecka do zajęć, które nie sprawiają mu radości.

Umiejętności sportowe

Osobną kategorię stanowią umiejętności sportowe, niezwykle ważne dla rozwijającego się organizmu. Warto przyzwyczajać dziecko do aktywności fizycznej, aby w przyszłości cieszyło się dobrym zdrowiem. Oprócz uprawiania sportu z rówieśnikami, można zaproponować dziecku regularne treningi i obozy sportowe. Warto pamiętać, że sport dodaję najmłodszym pewności siebie, rozwija w nich determinację, a w wielu dyscyplinach uczy także współpracy.

Nauka języków obcych

Dzieciństwo to najlepszy moment na rozpoczęcie nauki języków obcych, przede wszystkim języka angielskiego. Nie da się ukryć, że stanowi on dziś prawdziwe okno na świat, a w przyszłości ułatwi edukację, zdobywanie kompetencji z zagranicznych źródeł wiedzy, pomoże z łatwością odnaleźć się zagranicą, ale prawdopodobnie przyda się również w życiu zawodowym.

Kompetencje cyfrowe

To prawda, że współczesne dzieci nierzadko spędzają zbyt dużo czasu przy komputerze, smartfonie i konsoli. Warto zachować równowagę pomiędzy światem gier, edukacją a aktywnością fizyczną, ale nie wolno marginalizować kompetencji cyfrowych. Najmłodsi powinni uczyć się pisania na komputerze, korzystania z internetu w celu zdobywania wiedzy a Ci, którzy połknął cyfrowego bakcyla również programowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.