Jak pozbyć się lenistwa? Sposoby na prokrastynację

praca zamiast lenistwa

Mówienie o sobie, że jesteśmy prokrastynatykami jest ostatnio bardzo popularne. A co to właściwie oznacza?

Prokrastynacja to przypadłość, która uniemożliwia nam wykonywanie najważniejszych zadań. To odkładanie na później obowiązków w nieskończoność, które nie mogą czekać. Powoduje to różnego rodzaju frustracje oraz to, że spada nam samopoczucie, a najchętniej to zakopalibyśmy się pod kołdrą na całe lato.

Nie można mylić prokrastynacji z depresją, kiedy w ogóle nie można mieć ochoty na życie i jakiekolwiek inne czynności życiowe. Prokrastynacja charakteryzuje się tym, że „zanim siądę do pracy, pójdę do sklepu/wezmę kąpiel/sprawdzę Facebooka” i wiele innych przykładów, które z pewnością znacie ze swojego własnego życia.

Prokrastynacja wynika również z tego, że mamy skłonności do perfekcjonizmu i obawiamy się, że zadanie nas przerośnie i nie zrobimy go wystarczająco idealnie. Częstym błędem popełnianym przez prokrastynatyków jest również pułapka robienia listy rzeczy do wykonania. Robimy listę 20 obowiązków, zapominając o realnych ramach czasowych oraz odpoczynku i rodzinie. Zaniedbując je, chodzimy sfrustrowani. Jak tego uniknąć?

Więcej wcale nie znaczy lepiej

Im więcej mamy do zrobienia, tym trudniej skupić się na rzeczywistych celach. Wszystko z listy to-do wydaje nam się ważne, a tak naprawdę jest tego tyle, że nie wiemy od czego zacząć. Dlatego tak łatwo wpaść wtedy w sidła prokrastynacji. Odciągamy się od ogromu spraw do załatwienia i stoimy w miejscu.

Rób 3 najważniejsze rzeczy, resztę deleguj

To zdanie przeczytałam gdzieś, gdy byłam bardzo młoda. I od tamtej pory często do niego wracam, nie tylko w temacie obowiązków, ale również rozwoju i życia. Codziennie wybieram 3 najważniejsze rzeczy, które muszę zrobić bezwzględnie i wyznaczam im odpowiednie ramy czasowe. Na listę wpisuję również mniej ważne rzeczy, które mogą zostać zrobione, jeśli znajdę czas, a jeśli nie, po prostu nic się nie stanie. Resztę deleguję na kolejne terminy.

Jeśli wpadliśmy w pułapkę życia, które wymaga od nas wykonania kilkudziesięciu zadań dziennie – darujmy sobie. Wykonywanie trzech ważnych rzeczy zachowa nasze samopoczucie i zdrowie. Czas na odpoczynek i relaks jest ważny, tak jak spędzanie go z bliskimi i rodziną. Hobby jest równie rozwijające, co nauka i praca.

One Comment on “Jak pozbyć się lenistwa? Sposoby na prokrastynację”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.