Aranżacja małego biura – jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

wnetrze biura

Małe biura nie muszą kojarzyć się z bałaganem, ciasnotą, brakiem profesjonalizmu lub początkiem kariery. Dobrze zaplanowana przestrzeń to połowa sukcesu każdej firmy. Nawet jeśli jest ona niewielka, to można ją optycznie powiększyć i nadać jej elegancji.  Wystarczy tylko kilka trików aranżacyjnych.

Kolorystyka w małych biurach

Odpowiednio dobrana kolorystyka w małych wnętrzach to już połowa sukcesu. Urządzając niewielkie biuro należy brać pod uwagę nie tylko intensywność barw, ale także znaczenie kolorów, tak, aby potencjalnego Klienta nie odstraszyć, a wręcz przyciągnąć.

Jak zatem dobrać kolorystykę do małych biur?

Małe przestrzenie powiększają jasne kolory. Najbardziej neutralnym i najczęściej stosowanym przez projektantów jest biały, który ma tą dodatkową zaletę, że sprawdza się w każdej branży, o ile oczywiście spersonalizujemy wnętrze barwnymi dodatkami, a także odpowiednimi kwiatami do biura. Ponadto warto zainwestować w farby, które odbijają światło, jest to bowiem kolejny patent na optyczne powiększenie przestrzeni. Idealne będą te błyszczące, które zawierają brokatowe drobinki złota lub srebra. Taką emulsja można pomalować również sufit.

W biurach, które świadczą usługi tak zwanego zaufania publicznego, czyli np. kancelarie prawne, notarialne, oddziały bankowe, ubezpieczenia itp. dobrze jest postawić na kolory, które będą świadczyć o zaufaniu, rzetelności, profesjonalizmie, czyli na biel, szarość oraz jasny niebieski (jasny, aby nie zmniejszać przestrzeni). W agencjach reklamowych, marketingowych, eventowych, redakcjach, itp. lepiej zastosować delikatne farby pastelowe.

Jeśli zdecydujemy się na silne i intensywne odcienie kolorów, to nie powinniśmy nimi malować całego pomieszczenia, a tylko jedną ścianę. Reszta zostaje biała.

Znaczenie kolorów na ścianach i w dodatkach

O to co mówią o naszej działalności poszczególne barwy:

  • Brązowy- mówi o rzetelności, bezpieczeństwie, pewności,
  • Szarość- oznacza rzetelność i profesjonalizm,
  • Niebieski, granatowy- daje przesłanie o profesjonalizmie, wiedzy, odpowiedzialności,
  • Pomarańczowy- jest kolorem pozytywnym, wzbudza w ludziach uśmiech i chęć do działania, w gastronomii pobudza do jedzenia,
  • Żółty- podobnie jak kolor pomarańczowy jest kolorem optymistycznym, ciepłym, wyzwalającym energię i dobry nastrój,
  • Zieleń- uspokaja, zmniejsza poziom stresu, daje poczucie równowagi,
  • Pastelowy róż- sprawdzi się między innymi w biurach matrymonialnych, to kolor miłości, nadziei, przyjaźni.

Dobór mebli do małego biura

Wysoka zabudowa optycznie pomniejsza pomieszczenia. Dlatego do małych biur najlepiej wstawić niskie szafki i regały. Oczywiście wiemy, że często jest to niemożliwe, bowiem potrzebne jest nam miejsce do przechowywania.

Idealnym rozwiązaniem będzie więc wysoka szafa, z przesuwanymi drzwiami i frontami w formie luster. Dzięki temu wchodząc do pomieszczenia będziemy odnosić wrażenie, że jest ono dwa razy większe. Ponadto dobrze jest też zrezygnować z dużych, ciężkich biurek i stołów, na rzecz szklanego biurka na komputer, które nie posiada frontu pod nogami, a także niskiego stolika kawowego. Zamiast ciężkich foteli lub dużych kanap lepsze będą dwa lub 3 fotele kubełkowe. Są skromne i małych gabarytów, dzięki czemu idealnie wkomponują się w małą przestrzeń.

wnetrze jasnego biura
Źródło: Pixabay.com

Oświetlenie małego biura

Pokaźne żyrandole, majestatycznie zwisające z sufitu, wyglądają elegancko, ale niestety zmniejszają przestrzeń. Małe wnętrza potrzebują jasnego światła, najlepiej LED, równomiernie rozłożonego. Dlatego warto zainwestować w sufitowe plafony lub krótkie lampy przysufitowe, które pozwolą ustawić żarówki w taki sposób, aby światło padało w każdą stronę. Równie ważne jest, aby lampa nie dawała wrażenia ciężkiej, to jest, może być szklana lub metalowa, na przykład biała lub srebrna.

Dodatki i rośliny do biura – nadające charakter małym przestrzeniom

Wszelkie bibeloty tylko zagracają wnętrza, dlatego lepiej zamiast nich udekorować roślinami biuro. Będą stanowić one nie tylko jego ozdobę, ale także oczyszczać powietrze. Najlepsze kwiaty do biura to te doniczkowe. Cztery najczęściej wybierane rośliny do biura to:

  • Zielistka- idealna do biur, w których pali się papierosy
  • Figowiec- przypomina drzewko, przez co daje wrażenie skromnego, idealnie wkomponowuje się w przestrzeń, nie pomniejszając jej
  • Wężownica- rośnie w górę, nie rozrasta się na boki, dzięki czemu również optycznie powiększa wnętrze
  • Kaktusy- ładna kompozycja niewielkich kaktusów nadaje elegancji pomieszczeniu, a jednocześnie go nie zagraca.

Więcej o wyborze kwiatów do biura przeczytasz na http://www.solutio.com.pl/jakie-kwiaty-do-biura . Istotny jest nie tylko wybór gatunku doniczkowych kwiatów do biura, ale także ich rozmieszczenie. Warto postawić je na parapecie, stoliku kawowym, regale. Należy jednak pamiętać, że ich rozstawienie musi być przemyślane i równomierne, tak, aby pomieszczenie nie przypominało dżungli.

Artykuł napisała:
Beata Dymarska-Smoter – Dziennikarz

Źródło:

  • Becker, J. Copestick, Sztuka aranżacji wnętrz, 2012.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.