Pomimo bardzo rozwiniętej technologii wciąż mamy do czynienia z analfabetyzmem XXI wieku. Jeżeli nadal nie wiecie co mamy na myśli, to już Wam tłumaczymy. Otóż poprzez analfabetyzm XXI wieku rozumienia się brak umiejętności korzystania z komputera i serfowania po Internecie. Dotyczy ona zazwyczaj osób starszych. Zatem jeżeli i Twoich dziadków dotyczy ten problem, to koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym przedstawimy Wam rady jak sprawić, by babcia i dziadek pokochali sieć.
Uniwersytet III wieku – idealny wybór dla każdej babci i dziadka
Na samym początku warto babcię i dziadka zachęcić do pójścia na Uniwersytet III wieku, gdzie będą mogli nauczyć się korzystania z sieci. Oczywiście przekonanie ich do tego pomysłu może nie być takie bardzo łatwe, ale gwarantujemy Wam, że jeżeli pójdą na zajęcia, złapią bakcyla. Wykłady i zajęcia są prowadzone w bardzo ciekawy sposób i przystępnym językiem, dlatego też to doskonały wybór. Możesz także sprawdzić, czy w Twoim mieście nie są organizowane warsztaty dla osób starszych. Zazwyczaj są one bezpłatne.
Coś za coś
Nie od dziś wiadomo, że osoby starsze lubią nam opowiadać różne ciekawe historie. Często babcie chcą uczyć swoje wnuczki gotowania czy lepienia pierogów i zawsze należy wiedzę od seniorów czerpać pełnymi garściami. Ja także do teraz pamiętam historie opowiadane przez moją prababcie o wojnie i bohaterskiej walce pradziadka – choć miałam wtedy 5 lat. Dlatego i Was zachęcamy do korzystania z takiej wiedzy, wszak jest ona bezcenna. Ale skoro dziadkowie uczą Was w dobrej wierze to i Wy powinniście ich też nauczyć korzystania z sieci. A więc warto im powiedzieć, że doceniacie rady, które Wam dają, ale też to, czego Was uczą, ale i Wy chcecie coś dobrego dla nich zrobić i nauczyć ich korzystania z Internetu. Oczywiście na samym początku mogą się wzbraniać, ale wystarczy tylko przynieść swojego laptopa i pokazać możliwości, które daje sieć, choćby możliwość oglądania przez cały dzień seriali czy teleturniejów. Nie musicie wcale wykupować mega szybkiego Internetu. Możecie postawić na Internet kablowy.
Prezent nie może się zmarnować
Większość seniorów jest oszczędna, dlatego też nie lubią gdy cokolwiek się marnuje. A więc jeżeli zakupicie im jako prezent np. Internet kablowy i laptopa to macie duże prawdopodobieństwo, że dziadkowie chętnie rozpoczną naukę, w końcu nic nie może się zmarnować. Oczywiście o ile zakup internetu nie jest dużym wydatkiem, tak już laptopa jest. Zawsze jednak możecie zorganizować zbiórkę wśród rodziny czy wnucząt na prezent dla babci i dziadka. Sami podejmijcie się także nauczania. Na samym początku możecie rozpocząć od prostych rzeczy typu włączanie i wyłączanie komputera, a następnie możecie przejść do nauki wpisywania w pasek URL. Ponadto ustawcie w zakładce strony, które mogą ich zainteresować, dzięki temu będą mieli do nich szybki dostęp.
Coś dla Was
Nikt tak Was nie kocha jak dziadkowie, dlatego też jesteśmy pewni, że chętnie podejmą naukę obsługi komputera, jeżeli ich wnuczęta o to poproszą. Oczywiście nie może to być tylko tak, że uczycie dziadków, a następnie idziecie do domu. Koniecznie spędzajcie czas zarówno na nauce, ale także na tym co im sprawia przyjemność. Możecie po prostu porozmawiać, ale także gotować razem z babcią. Choć zapewne zrobicie jej największą przyjemność, jeżeli Wasz talerz będzie pusty i poprosicie jeszcze o dokładkę jedzenia. Z kolei z dziadkiem możecie porozmawiać o sytuacji politycznej, pod warunkiem, że nie macie zbyt rozbieżnych poglądów. Możecie także pomajsterkować, dzięki temu wreszcie będzie potrafili wykonać drobne naprawy w domu, bez konieczności wzywania fachowców. Niezależnie, co będziecie wspólnie robić, ważne że robicie to razem. Niestety wiele osób zapomina, jak cenny jest czas spędzony z babcią i dziadkiem, a potem, gdy ich już zabraknie bardzo tego żałują.
Oczywiście przypominamy, że poza zachęcaniem babci i dziadka do nauki korzystania z Internetu, warto ich także zachęcać do aktywnego spędzania czasu. Jeżeli jest to możliwe, to chodźcie na wspólne spacery. Zawsze też możecie skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu.