Obecnie praca związana z mediami jest bardzo popularna. Obszar ten szybko się rozwija i stale poszukuje młodych, kreatywnych osób, które wesprą zespół ciekawymi pomysłami i realizacjami. Pisanie artykułów, poradników, newsów, przygotowywanie reportaży radiowych czy wystąpienie przed kamerą – to i wiele więcej czeka cię, jeśli wybierzesz dziennikarstwo i komunikację społeczną. Studia te gwarantują nie tylko świetne przygotowanie do zawodu, ale także samorozwój i dobrą zabawę.
Prasa, Radio, Telewizja czy Internet – co wybierasz?
Po ukończeniu dziennikarstwa i komunikacji społecznej otwierają się drzwi do wielu specjalizacji i dynamicznej kariery. Osoby, które mają lekkie pióro, duży zasób słownictwa i potrafią stworzyć ciekawy tekst na trudny bądź nudny temat, odnajdą się w dziennikarstwie prasowym. Oprócz obowiązkowych wykładów szczególnie interesującym przedmiotem będą dla nich warsztaty z gatunków dziennikarskich czy sztuki pisania.
Natomiast osoby, które preferują kontakt z ludźmi, lubią adrenalinę oraz mają w głowie dużo pomysłów na przekazanie informacji w formie obrazu czy dźwięku, powinny zainteresować się specjalizacjami związanymi z radiem i telewizją. Dla nich atrakcyjnymi zajęciami byłyby ćwiczenia z przeprowadzania wywiadów, gatunki telewizyjne czy tworzenie reportażu radiowego i samodzielny montaż.
Jednak w ostatnich latach najchętniej wybierana jest kariera związana z Internetem i mediami społecznościowymi. Zagadnienia związane z promowaniem marki, reklamą, public relations czy rebrandingiem stały się bardzo popularne na rynku pracy. Firmy i agencje interaktywne intensywnie poszukują kandydatów do pracy, którym nieobce są te pojęcia oraz potrafią wykorzystać swoją wiedzę do budowania wizerunku firmy, czy polepszenia sprzedaży.
Możliwości zatrudnienia
Absolwenci bardzo chwalą możliwości, jakie daje w kwestii wyboru pracy dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Studia te brane są pod uwagę przez wielu pracodawców i rekruterów. Z powodzeniem po otrzymaniu dyplomu swoją kandydaturę można składać w redakcjach, agencjach digitalowych, telewizji, stacjach radiowych, korporacjach międzynarodowych czy wydawnictwach.
Jakie stanowiska pracy będą odpowiadały umiejętnościom zdobytym podczas kształcenia? W zależności od wybranej specjalizacji szukać można etatu jako rzecznik prasowy, specjalista ds. promocji, specjalista ds. PR, freelencer w mediach społecznościowych, YouTuber czy specjalista ds. szeroko pojętej komunikacji. Z racji tego, że na studiach obowiązkowo zaliczyć trzeba język obcy, to kariera zagraniczna również jest możliwa.
Wybierając dziennikarstwo i komunikację społeczną nie trzeba martwić się o karierę i dobre zarobki. Szeroki zakres umiejętności pozwoli także zmienić ścieżkę zawodową i spróbować swoich sił w innych dziedzinach, niż zdobyta specjalizacja. Warto zatem postawić na ten kierunek studiów i wyróżnić się na rynku pracy związanym z mediami.