Jak sprawdzić, czy kantor jest bezpieczny?

Kantor wymiany walut

Niezależnie od tego, czy wybieramy się do kantoru stacjonarnego, czy wymieniamy walutę w e-kantorze, bezpieczeństwo nasze i naszych pieniędzy będzie dla nas priorytetem. Nikt nie chce urlopu czy służbowego pobytu za granicą, rozpoczynać nieprzyjemnymi sytuacjami związanymi z wymianą pieniędzy. Gdy wymieniamy większą ilość środków, tym bardziej zależy nam na bezpieczeństwie. Jak więc możemy sprawdzić, czy kantor jest bezpieczny?

W kantorze tradycyjnym

Wybierając się do kantoru stacjonarnego, najczęściej będziemy kierować się takimi względami bezpieczeństwa, jak lokalizacja lokalu i jego dobre skomunikowanie, abyśmy nie musieli podróżować z gotówką daleko czy przez mniej bezpieczną okolicę. Jeśli wymieniamy dużą ilość gotówki, docenimy możliwość skorzystania z dyskretnego, bezpiecznego pokoju, w którym za pomocą liczarek banknotów, będziemy mogli sprawdzić ilość gotówki. Jeśli ze względów bezpieczeństwa nie chcemy podróżować z wymienioną gotówką, sprawdźmy czy wybrany przez nas kantor oferuje możliwość przelania pieniędzy na nasze konto. Takie cechy kantoru stacjonarnego możemy zazwyczaj sprawdzić na jego stronie internetowej (obecnie godne zaufania kantory rzadko nie posiadają własnej strony www) lub zatelefonować i pozyskać informację.

I nowocześnie

A na co zwrócić uwagę w przypadku kantorów internetowych. Przede wszystkim sprawdźmy, czy wchodząc na stronę e-kantoru mamy do czynienia z połączeniem szyfrowanym. W najlepszych kantorach internetowych zastosowanie mają takie zabezpieczenia technologiczne, jak te stosowane w bankowości online. Jak mówi przedstawiciel kantoru Centnet.pl:

– „Komunikacja w systemie kantoru powinna być zabezpieczona poprzez użycie certyfikatu SSL. Jeśli chcemy sprawdzić czy mamy do czynienia z kantorem, który używa takich zabezpieczeń, przyjrzyjmy się adresowi strony w przeglądarce internetowej. Będzie on zaczynał się od frazy „https”. Ponadto w większości przeglądarek bezpieczna strona będzie oznaczona ikonką kłódki, po której kliknięciu uzyskamy informację, że połączenie jest bezpieczne”.

Skoro mowa o stronie internetowej kantoru, przyjrzyjmy się także jej zawartości. Możemy mówić o wiarygodnym kantorze, jeśli nie mamy problemów z odnalezieniem na stronie danych dotyczących właściciela kantoru (podmiotu zarządzającego), numerów NIP czy REGON oraz wszelkich danych kontaktowych (adresu mailowego, ale i fizycznego).

Warto zwrócić także uwagę na to, w jaki sposób kantor operuje naszymi danymi. Baza danych osobowych powinna być zgłoszona do Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych i administrowana zgodnie z wymogami prawa.

Bezpieczne transakcje w kantorze to również takie, których przeprowadzanie jest dla nas klarowne i jasne – od założenia indywidualnego profilu klienta, przez przelew środków, po otrzymanie przelewu zwrotnego. Warto również sprawdzić, z jakimi bankami współpracuje kantor, aby możliwe było przesyłanie walut między naszym kontem a kontem kantoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.