Inwestowanie na rynkach finansowych to złożony proces, który może obejmować różnorodne instrumenty i strategie. Dwoma popularnymi rodzajami kontraktów, które inwestorzy często spotykają, są kontrakty CFD (Contracts for Difference) oraz kontrakty futures (terminowe). Mimo że oba te instrumenty umożliwiają spekulowanie na zmianach cen, istnieje między nimi kilka kluczowych różnic. Sprawdź, jakich.
Z tekstu dowiesz się:
- gdzie handluje się kontraktami CFD, a gdzie kontraktami terminowymi futures,
- jak działają kontrakty CFD i futures,
- jak wygodnie inwestować w kontrakty CFD i futures.
Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zawsze warto dokładnie zapoznać się z charakterystyką i ryzykiem związanym z danym instrumentem, a także skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym. W tym artykule poznasz różnice pomiędzy kontraktami CFD a kontraktami futures. To wiedza idealna na początek przygody z inwestowaniem!
Kontrakty CFD a kontrakty futures – inne miejsce obrotu
Pierwszą, bardzo ważną różnicą pomiędzy kontraktami CFD a kontraktami futures, jest miejsce, w którym odbywa się związany z nimi handel. Kontrakty CFD są obiektem obrotu na rynku pozagiełdowym, znanym jako OTC (Over-the-Counter). Oznacza to, że transakcje są zawierane bezpośrednio między stronami, a nie na zorganizowanej giełdzie.
Z kolei kontrakty futures są notowane na regulowanym rynku, takim jak giełda towarowa czy giełda papierów wartościowych. Tam też odbywają się oparte o nie transakcje.
Kontrakty futures i kontrakty CFD – co to za instrumenty?
Kolejną różnicą między kontraktami CFD a kontraktami futures jest sam charakter tych instrumentów. Kontrakty CFD opierają się na różnicy między ceną wejścia a ceną wyjścia z pozycji. Inwestor nie jest właścicielem rzeczywistego instrumentu finansowego, ale zawiera umowę z brokerem, w której strony zobowiązują się do wyrównania różnicy między cenami. Dzięki temu inwestor może zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na spadkach ceny instrumentu.
A kontrakty futures – co to takiego? Są one umowami, które zobowiązują inwestora do zakupu lub sprzedaży określonej ilości aktywa bazowego w określonym czasie i po określonej cenie. To instrumenty pochodne, których wartość jest bezpośrednio uzależniona od kursu instrumentu bazowego, którego dotyczy dany kontrakt. Futures są skonstruowane w sposób standaryzowany, co oznacza, że mają ściśle określoną wartość nominalną, walutę kontraktu, termin wygaśnięcia, minimalną jednostkę zmiany ceny oraz schemat nadawania nazw.
Inwestowanie w kontrakty CFD i kontrakty futures – jak to zrobić?
OANDA TMS Brokers to godny uwagi dostawca usług inwestycyjnych, który oferuje inwestorom możliwość inwestowania w kontrakty CFD i futures na różnorodne instrumenty finansowe.
Inwestowanie w kontrakty CFD ma wiele korzyści. Jedną z głównych zalet jest możliwość handlu na rynku z dźwignią finansową, co oznacza, że możesz kontrolować większą wartość pozycji, niż wynikałoby to z ilości środków dostępnych na rachunku. Dzięki platformie handlowej oferowanej przez OANDA TMS Brokers masz możliwość inwestowania w różnorodne rynki, takie jak akcje, indeksy, surowce i waluty, korzystając z elastycznych warunków handlu.
W ofercie OANDA TMS Brokers masz do dyspozycji także ponad 450 kontraktów futures notowanych na 16 giełdach: surowce przemysłowe, rolne, rynek energii, stóp procentowych oraz indeksów giełdowych. Co bardzo ważne, w kontrakty futures, CFD, a także w waluty, możesz inwestować w ramach jednego rachunku.
Wiesz już, że kontrakty CFD i kontrakty futures mają różne cechy i są obiektem obrotu w różnych miejscach. Pierwsze z nich są dostępne na rynku pozagiełdowym, co daje inwestorom większą elastyczność, podczas gdy kontrakty futures są notowane na regulowanych giełdach. Wybierz instrument dla siebie lub zdywersyfikuj swój portfel, inwestując w jeden i drugi typ kontraktów za pośrednictwem OANDA TMS Brokers!