Kryptowaluty

Mężczyzna analizuje wykres na tablicy

Już teraz można spotkać się z opiniami, zgodnie z którymi kryptowaluty to rewolucja w świecie finansów XXI wieku

Kryptowaluty – chwilowa moda inwestycyjna czy rewolucja w świecie nowoczesnych finansów?

Od pojawienia się na świecie pierwszej kryptowaluty, czyli Bitcoina (BTC) minęło już kilkanaście lat (za jej początek uznaje się 2009 rok). W tym czasie rynek kryptowalut znacznie się rozwinął – sam Bitcoin zanotował ogromne wzrosty kursu, pojawiły się również nowe waluty wirtualne. Wydaje się, że kryptowaluty to obecnie jeden z najgorętszych tematów na styku technologii oraz finansów. Waluty wirtualne to chwilowa moda inwestycyjna czy rewolucja w świecie nowoczesnych inwestycji? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie.

Początki kryptowalut

Kryptowaluty to inaczej cyfrowe waluty. Ich użycie sprawia, że możliwe jest szybkie i proste przechowywanie kapitału, który nie opiera się o pieniądz tradycyjny (fiducjarny). Technologia ta umożliwia użytkownikom gromadzenie aktywów w formie danych cyfrowych, a wszystko odbywa się w sposób zdecentralizowany i niezależny od banków centralnych.

Przyjmuje się, że za jego stworzenie odpowiada osoba lub zespół, który prowadził działalność pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Kilka następnych lat to czas, gdy na rynku pojawiło się wiele innych walut wirtualnych. Nie sposób zliczyć ich wszystkich – takie kryptowaluty jak Ethereum, Litecoin czy Dodge Coin to tylko niektóre spośród nich.

Zalety kryptowalut

Kryptowaluty cieszą się wielkim zainteresowaniem – nawet nie próbujemy z tym dyskutować. Gdyby tak nie było, Bitcoin nie miałby na swoim koncie kilka „rajdów”, które wyniosły jego kurs na szczyty. O tym, że kryptowaluty są postrzegane jako przyszłościowa technologia, dobrze świadczy chociażby fakt, że wprowadzenie waluty wirtualnej rozważają rządy różnych krajów.

Jeśli chodzi o zalety kryptowalut, powszechnie zwraca się uwagę na wygodę oraz szybkość w przeprowadzaniu transakcji. Podczas gdy standardowe transakcje bankowe są organizowane w ramach sesji wychodzących (np. w Polsce obowiązuje system Elixir), a przelew między różnymi państwami może trwać nawet kilka dni, w przypadku kryptowalut przelew środków z jednego krańca świata na drugi odbywa się w ciągu kilku minut. Proste, prawda?

Kolejną korzyścią, jaką wiąże się z kryptowalutami, jest ich bezpieczeństwo. Technologia blockchain, w oparciu o którą działają waluty wirtualne (można handlować nimi np. w oparciu o Saxo Bank Polska), umożliwiają przechowywanie zdecentralizowanych i szyfrowanych danych.

Last but not least, kryptowaluty mają spory potencjał inwestycyjny, choć postrzega się je raczej przez pryzmat spekulacji niż długofalowych inwestycji. Z jednej strony na rynku walut wirtualnych obserwuje się dynamiczne wzrosty… ale trzeba pamiętać również o drugiej stronie medalu – spadki rzędu kilkunastu procent dziennie nie są w przypadku krypto niczym nadzwyczajnym. Trzeba pamiętać o tak poważnym ryzyku, zanim jeszcze przystąpimy do jakichkolwiek transakcji.

Kryptowaluty a ryzyko

Często zwraca się na korzyści związane z inwestycjami w kryptowaluty, ale nie wolno zapominać o ryzykach. Aktywa te – jak już wspomnieliśmy – cechują się wyjątkowo dużą zmiennością, co może nas narazić na olbrzymie straty (choć oczywiście jest też szansa na wielkie zyski). Dobrym przykładem jest tu kurs Bitcoina, który na przestrzeni ostatnich kilku lat miał ogromne wahania.

Ponadto, rynek kryptowalut – choć z założenia cechę technologii blockchain stanowi bezpieczeństwo – jest narażony na oszustwa oraz cyberataki. Brak nadzoru ze strony banku centralnego oznacza większą elastyczność, a zarazem spore pole do manewru dla oszustów.

Co przyniesie przyszłość? Tego jeszcze nie wiadomo – pewne jest jedno – rynek kryptowalut zdążył już namieszać w świecie finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.