Czytniki kodów kreskowych w logistyce i dostawach

Czytniki kodów kreskowych potrzebny w logistyce i dostawach

Czytniki kodów kreskowych to wszechstronne urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Ich funkcjonalność jest jednak doceniana przede wszystkim w obszarze logistyki i dostaw. Narzędzia tego typu umożliwiają sprawną kontrolę stanów magazynowych i bezproblemowe zarządzanie towarami, a ponadto ułatwiają ich przyjmowanie oraz wysyłanie. Jak działają czytniki kodów kreskowych i dlaczego warto je wykorzystać w swojej firmie?

Czytniki kodów kreskowych – sposób działania

Czytniki kodów kreskowych to urządzenia działające z użyciem różnorodnych rozwiązań technologicznych, np. emisji światła przez diody lub lasery. W pierwszym przypadku wykonywane jest „zdjęcie” kodu kreskowego, z kolei w drugim wiązka laserowa odbija kod, by następnie przekazać informacje do urządzenia, które odpowiada za interpretację danych. W logistyce większą popularnością cieszy się ten drugi wariant – laserowe czytniki pozwalają na szybki i precyzyjny odczyt danych nawet z dużej odległości. Warto także dodać, jakie informacje są zawarte w kodzie kreskowym: są to przede wszystkim dane na temat pochodzenia produktów. Oznaczenie pozwala określić m.in. kraj pochodzenia przedmiotu, producenta lub dystrybutora, a także rodzaj produktu. W połączeniu z systemami do obsługi stanów magazynowych możliwe jest również śledzenie i kontrolowanie poszczególnych elementów asortymentu.

Zastosowanie czytników kodów kreskowych w logistyce i dostawach

Urządzenia takie jak czytniki kodów kreskowych znajdują szerokie zastosowanie w branży logistycznej. Stosuje się je m.in. podczas wykonywania inwentaryzacji towarów – z ich użyciem można na bieżąco monitorować stany produktowe na magazynie. Ponadto czytniki są przydatne podczas przyjmowania towaru oraz kompletacji zamówień ze względu na usprawnienie wprowadzania danych do systemów. Sprzęty tego typu ułatwiają także wysyłkę towaru skompletowanego w formie palet czy kontenerów.

Wybierając czytnik dla swojej firmy, warto zastanowić się nad charakterystyką zadań realizowanych z użyciem takiego sprzętu. Jeśli skanowanie wykonywane jest przez pracowników w sposób manualny, dobrym wyborem będą ręczne, bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych. Do towarów opuszczających magazyn sprawdzi się za to czytnik stacjonarny, który można umieścić przy wyjazdach z doków magazynu.

Dlaczego warto wybrać profesjonalne czytniki kodów kreskowych?

Czytniki kodów kreskowych w logistyce i dostawach pozwalają znacznie usprawnić procesy magazynowe. Zwiększenie tempa pracy łączy się z redukcją ryzyka wystąpienia błędów, które zdarzają się znacznie częściej przy manualnej identyfikacji i wprowadzaniu danych. To z kolei wiąże się z ograniczeniem strat firmy, jak również wzrostem wydajności zadań wykonywanych przez pracowników. Aby zadbać o komfort pracy kadry, należy wyposażyć się w lekkie, poręczne i ergonomiczne czytniki kodów kreskowych o rozbudowanej funkcjonalności. Tego typu rozwiązania można znaleźć m.in. w sklepie NETSelekt, który oferuje szereg profesjonalnych rozwiązań dla branży logistycznej, magazynowej i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.