Bieganie jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji. Dodatkowo regularne wykonywanie tego typu ćwiczeń pozwoli zrzucić zbędne kilogramy i pozytywnie wpłynie na nasz stan zdrowia. Przed rozpoczęciem treningu należy jednak odpowiednio dobrać sprzęt.
Jaki sprzęt jest potrzebny do biegania?
Popularnym poglądem jest, że do biegania nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Każdy przecież ma w domu buty i strój sportowy. Jest w tym wiele racji. Jednak nieprzystosowane do biegania buty mogą w trakcie treningu doprowadzić do kontuzji, która będzie leczona przez długie tygodnie, a nawet miesiące. Wygodne obuwie dopasowane do kształtu stopy to absolutne minimum, w jakie każda osoba powinna się zaopatrzyć przed pierwszym treningiem.
Jak dobrać buty do biegania?
Buty damskie do biegania, ale i męskie należy dobrać odpowiednio do kształtu stopy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kształt palców oraz to, w jaki sposób jest ona wygięta. W kształcie palców wyróżniamy trzy główne rodzaje. Około 70% społeczeństwa posiada tzw. stopę egipską. Charakteryzuje się ona najdłuższym pierwszym palcem oraz każdym kolejnym krótszym. Nazywa się ją również stopą spadzistą. Kolejnym rodzajem jest tzw. stopa rzymska. U większości osób z tym układem palców pierwsze trzy są tej samej długości, a ostatnie dwa są ewidentnie krótsze. Taki układ powoduje, że niewygodne mogą być wszelkie buty z wąskim i wydłużonym czubkiem. Ostatnim wyróżnianym rodzajem stopy jest tzw. stopa grecka. W układzie tym najdłuższy jest drugi palec, a pierwszy i trzeci są podobnej długości. Gdyby narysować linie łączącą ich czubki, przypominałaby ona kształtem trójkąt.
Rodzaje stóp biegacza
Kolejną ważną kwestią jest rodzaj stopy biegacza. Określa on, w jaki sposób wywiera ona nacisk na podłoże podczas przemieszczania się. Większość butów można dopasować przy użyciu wkładek, jednak wiedzieć, jak je odpowiednio dobrać. Producenci standardowo większość modeli projektują do stopy neutralnej, jaką posiada większość społeczeństwa. Jednak osoby ze stopą supinującą lub pronującą mogą mieć poważne problemy podczas używania takiego obuwia.
Stopa supinująca, a pronująca
Ten rodzaj stopy charakteryzuje się przechyleniem na zewnętrzną stronę w czasie biegu. Wynika to z większego łuku stopy, który powoduje nieprawidłową technikę biegu. Przeciwieństwem jest stopa pronująca. Inaczej nazywana jest po prostu płaskostopiem. W trakcie poruszania się ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie z większym naciskiem na zewnątrz. Może prowadzić to do nadwyrężeń mięśni, a nawet do złamań zmęczeniowych.
Jaki fason butów do biegania wybrać?
Fason butów należy dobrać do rodzaju biegu, jaki zamierzamy wykonywać. Dla osób poruszających się głównie w terenie, zaleca się modele butów z grubszą podeszwą i głębokim bieżnikiem. Z kolei w mieście najlepiej sprawdzą się modele charakteryzujące się wysoką amortyzacją. Ochronią one stawy i kręgosłup przed przeciążeniami. Na starty najlepiej wybrać modele lekkie i miększe. Zapewnią one wyższą dynamikę, co pozytywnie wpłynie na wyniki sportowe.