Siedziba BitBay przeniesiona

Finanse na Malcie, Kraj,

Nasz kraj po raz kolejny stracił dochodowy (na skalę światową) biznes. Czołowa i największa polska giełda kryptowalut BitBay przenosi swoją siedzibę na Maltę.

Nie doszło do porozumienia

W piątek podczas Polskiego Kongresu Bitcoin szef giełdy BitBay oficjalnie oznajmił, że przenoszą się na… Maltę. Powodem, dla którego decyzja o przeniesieniu ostatecznie zapadła są problemy z Komisją, która umieściła BitBay na listę ostrzeżeń publicznych.

Siedziba BitBay nie mogła wypowiadać w Polsce rachunków bankowych, czy postępowania ze strony KNF oraz KAS.

Siedziba BitBay na Malcie

Inne kraje zainteresowały się sytuacją firmy BitBay, która otrzymała zaproszenia m. in. od Białorusi, Szwajcarii, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zapewniły pięcioletnie ulgi podatkowe. Założyciel BitBay Sylwester Suszek postanowił przyjąć ofertę z Malty i tam na stałe przenieść siedzibę. Malta to europejski raj podatkowy, który dla przedsiębiorców wynosi zaledwie 5%. Podobnie jak jest z hazardem online, Malta ma zostać liderem za świadczenie usług kryptowalutami.

Zawieranie spółek na Malcie to popularne rozwiązanie. Komandytowa spółka polsko-maltańska dzieli zysk na partnerów: na stronę polską (1%), na maltańską (99%). Oznacza to, że polska spółka zapłaci CIT w ilości tylko 1 procent od zysku. Dyrektorzy zarządzający na Malcie są natomiast zwolnieni z opłacania podatku dochodowego do kwoty 500 tysięcy złotych netto rocznie.

Teraz chcą współpracy

Z oficjalnych oświadczeń prasy okazuje się, że teraz Komisja Nadzoru Finansowego również zaprosiła Prezesa S. Suszka do swojego kręgu zajmującego się kryptowalutami oraz technologią Blockchain. Krąg ma za zadanie sporządzić oficjalny pogląd KNF oraz protokół na temat kryptowalut. Dodatkowo komisja KNF rozpoczęła kampanię informacyjną przestrzegającą przed inwestowaniem w kryptowaluty.

A Ty kim będziesz, kiedy bańka pęknie?

Przez wpisanie na listę ostrzeżeń polski BitBay nie mógł współpracować z bankami, firma miała również duże problemy z Urzędem Skarbowym. Brak stosownych regulacji w sprawie kryptowalut spowodowały nieodwołalną decyzję o przenosinach BitBay.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.