Kiedy można skorzystać z pożyczki hipotecznej?

Mężczyzna liczy ile wynosic będzie jego pożyczka hipoteczna

Artykuł partnera.

Czym jest pożyczka hipoteczna i kto może po nią sięgnąć? Kiedy można z niej skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowe środki? W artykule odpowiemy na te i inne pytania dotyczące pożyczek hipotecznych.

Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa, której spłata jest zabezpieczona nieruchomością należącą do pożyczkobiorcy. Może być to np. mieszkanie, dom, lokal biurowy czy inna nieruchomość komercyjna (niektórzy pożyczkodawcy akceptują jedynie nieruchomości mieszkalne, inni także te o odmiennym przeznaczeniu).

Ile wynosi maksymalna kwota i okres spłaty pożyczki hipotecznej?

Maksymalna kwota pożyczki hipotecznej zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości. Dla większości instytucji finansowych górną granicą jest równowartość 50 – 70% rynkowej wartości zabezpieczenia. Spłata pożyczki hipotecznej odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 20 lat.

Kiedy można skorzystać z pożyczki hipotecznej?

Możesz skorzystać z pożyczki hipotecznej, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i poszukujesz zewnętrznego źródła finansowania swoich potrzeb, marzeń i celów. Dzięki dodatkowym środkom zrealizujesz swoje plany, nawet pomimo braku oszczędności.

Na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki hipotecznej?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa na dowolny cel. Pozyskane z jej tytułu środki możesz przeznaczyć więc na to, na co tylko zechcesz: nieprzewidziane wydatki, remont mieszkania, kupno samochodu czy nowy sprzęt RTV.

Kto może sięgnąć po pożyczkę hipoteczną?

Podstawowym warunkiem stawianym pożyczkobiorcom jest konieczność posiadania własnej nieruchomości, która spełnia wskazane przez pożyczkodawcę wymogi.
Aby otrzymać dodatkowe środki, niezbędne jest również:

  • ukończenie 18 roku życia,
  • posiadanie dowodu osobistego, numeru PESEL oraz pełnej zdolności do czynności cywilnoprawnych,
  • posiadanie wymaganej przez pożyczkodawcę zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty rat w terminach wskazanych w harmonogramie.

Pożyczka hipoteczna pod zastaw mieszkania — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pożyczka hipoteczna jest zobowiązaniem długoterminowym. Konsekwencje dokonanego wyboru będziesz więc odczuwał przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat od zawarcia umowy z pożyczkodawcą. Przypadkowa decyzja może narazić Cię więc nie tylko na dodatkowe koszty, ale także na niedogodności związane z obsługą pożyczki.
Zanim podpiszesz umowę z pożyczkodawcą, porównaj oferty pożyczek w poszczególnych instytucjach finansowych, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • wymagany przez pożyczkodawcę rodzaj nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania lub domu położonego w atrakcyjnej lokalizacji, nie musisz się martwić. Wszyscy pożyczkodawcy zaakceptują taką nieruchomość jako zabezpieczenie spłaty pożyczki hipotecznej. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć spłatę lokalem komercyjnym czy biurowym, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj instytucje, które zaakceptują taką nieruchomość,
  • maksymalną kwotę finansowania. Jeśli do realizacji swoich planów potrzebujesz sporej kwoty, pierwszym krokiem powinien być wybór pożyczkodawców, którzy pożyczą najwięcej. Nie tylko w kontekście zakresu dostępnych kwot, ale również określonego procentu wartości nieruchomości,
  • Dobra pożyczka hipoteczna nie może być droga. Analizując koszty, nie zwracaj jednak uwagi na wartość oprocentowanie, lecz na RRSO — rzeczywistą roczną stopę procentową. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie opłaty wynikające z pożyczenia pieniędzy. Precyzyjnie ilustruje więc, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze,
  • dodatkowe udogodnienia dla lojalnych pożyczkobiorców Niektóre instytucje finansowe premiują lojalnych pożyczkobiorców, obniżając prowizję czy oprocentowanie w zamian za spełnienie określonych warunków. Jeśli sięgniesz po Pożyczkę Hipoteczną w Kasie Stefczyka (RRSO: 9,97%), uzyskasz niższe oprocentowanie, m.in. za regularny wpływ wynagrodzenia na konto.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7251,kredyty-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna-czy-kredyt-hipoteczny—oto-jest-pytanie,1,1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.