Czy przechowywanie oleju w zbiornikach jest bezpieczne?

Zbiornik do przechowywania oleju

Olej opałowy oraz napędowy może być wykorzystywany w rozmaitych firmach, m.in. w warsztatach samochodowych, w gospodarstwach rolniczych, lecz także w budynkach i w domach prywatnych, w których instalacja grzewcza bazuje na piecach opalanych olejem. Ze względu na łatwopalność substancji, niezwykle ważne jest jej odpowiednie przechowywanie. W artykule wyjaśniamy, czy przechowywanie oleju w zbiornikach jest bezpieczne.

Przechowywanie oleju a przepisy prawne

Zarówno olej opałowy, jak i napędowy, powinien być przechowywany w specjalnie przystosowanych do tego zbiornikach. Ich wykorzystywanie nie jest wyłącznie kwestią bezpieczeństwa, choć zdecydowanie to ono ogrywa tutaj największą rolę, lecz także przepisów prawnych. Norm i wymogów dotyczących magazynowania oleju muszą przestrzegać nie tylko właściciele film i przedsiębiorstw, lecz także osoby prywatne, które przechowują substancję na własny użytek. Ponadto każdy, kto korzysta ze zbiornika na olej, jest zobowiązany do przeprowadzania regularnych nadzorów technicznych.

Czym charakteryzują się zbiorniki na olej?

Zbiorniki na olej najczęściej wykonane są z polietylenu, czyli tworzywa sztucznego, które wykazuje wyjątkowo wysoką odporność na korozję oraz szkodliwe działanie substancji chemicznych, a także na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Zbiorniki polietylenowe zapewniają maksymalną szczelność, ponieważ ich budowa opiera się na dwupłaszczowej konstrukcji, czyli na dwóch warstwach materiału, między którymi znajduje się wolna przestrzeń – to właśnie do niej spływa substancja w przypadku pojawienia się ewentualnej nieszczelności w zewnętrznym płaszczu.

Jak dodatkowo zabezpieczyć zbiorniki na olej?

Choć dwupłaszczowe zbiorniki na olej wykonane są w sposób, który gwarantuje całkowite bezpieczeństwo stosowania, istnieją metody, które pozwalają na dodatkowe zabezpieczenie substancji przed wyciekiem. Jak mówi nasz rozmówca, specjalista z firmy MiM Zbiorniki, producenta zbiorników na paliwa i substancje chemiczne:

Najlepszym sposobem na dodatkowe zabezpieczenie zbiorników na olej jest zastosowanie tzw. wanny wychwytującej. Jest to konstrukcja, która w przypadku pojawienia się nieszczelności w zbiorniku zapobiega niekontrolowanemu rozlewaniu się substancji poprzez absorbowanie cieczy. Jest ona wykorzystywana głównie w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie wyciek oleju może zagrażać zdrowiu i życiu osób przebywających w środku.

Warto pamiętać, że na szczelność i bezpieczeństwo stosowania zbiorników w dużej mierze wpływa producent, dlatego warto zawsze wybierać rzetelne i zaufane firmy, które gwarantują wyłącznie sprawdzony, certyfikowany i wysokojakościowy asortyment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.