Czytanie książek ze zrozumieniem to sztuka. Uczymy się jej już od najmłodszych lat, a pomagają nam w tym rodzice i nauczyciele. Co jeśli nie zdołają tego dokonać, a my zostajemy z tą usterką do końca życia?
Jak osiągnąć ten cel
Zaraz, zaraz. Jak można czytać bez zrozumienia? Otóż można. Zupełnie nie koncentrując swojej uwagi na tym, co czytamy, tracimy wyłącznie czas i energię, jednocześnie się przy tym zniechęcając.
Zrozumienie lektury nie musi działać cały czas – może dostaliśmy materiał na studiach, który jest nie do przejścia, albo skomplikowaną dokumentację techniczną do opanowania – no cóż, zdarza się, że i takim tekstom musimy dać radę.
Czytanie ze zrozumieniem jest pierwszym krokiem do uzyskania sukcesu edukacyjnego. Bez tego cała nasza nauka na nic, zostają przed nami zatrzaśnięte bramy oświecenia.
Proces uczenia się chroni nasz umysł przez płytkimi ideami i trywialnymi poglądami, a także zastosować zdobytą wiedzę w życiu.
Co jest najważniejsze w czytaniu ze zrozumieniem?
Jakość, a nie ilość. Możemy przeczytać tysiące książek, ale jeśli nie zrobimy tego poprawnie, to zupełnie niepotrzebnie straciliśmy czas. Książki muszą rozwijać i dawać zupełną wiedzę na jakiś temat – informacje, które potrafisz zapamiętać, następnie zastosować w swoim życiu jako czynność istotną i potrzebną. Dlatego stwórz osobisty ranking książek, które chcesz poznać.
Kolejnym, ważnym powodem jest umiejętność porównywania aktualnej wiedzy z tym, co znajduje się w danej pozycji literackiej. Dzięki temu poprawiasz zdolność zapamiętywania i nabywasz umiejętności posługiwania się swoją nową wiedzą w odpowiednim momencie.
Bez czytania, niestety, nie rozwiniesz swoich talentów. Tylko dzięki czytaniu ze zrozumieniem będziesz mógł zdobywać dalsze etapy wtajemniczenia.
Z biegiem czasu nauczysz się oddzielać podmioty wartościowe od tych, które zupełnie nic nie wniosą do twojego życia. To bardzo istotna umiejętność, poprawiająca znacznie ogólną erudycję człowie02ka.
Awangarda w pierwszym rzędzie
Istnieje pewna metoda, która pozwala na osiągnięcie tej umiejętności – jest ona odrobinę – w dzisiejszych czasach awangardowa, ale jeśli otworzysz swój umysł, zyskasz. Otóż: ograniczenie swojego życia w sieci, zaprzestanie czytania kanałów plotkarskich, witryn o wątpliwej pozycji naukowej czy scrollowanie mediów społecznościowych czyni nas mądrzejszymi? Tylko przerzucenie się na tekst drukowany pozwala na całkowitym skupieniu się na tym, co istotne i zrozumienia idei „po co chcę to przeczytać”.