Kredyt gotówkowy dla emeryta – czy emeryt ma szansę na kredyt?

Emeryt siedzi na ławce w parku

Niestety wysokość emerytur osób starszych pozostawia wiele do życzenia, dlatego zmuszone są one szukać innych form finansowania. Z pomocą może przyjść kredyt gotówkowy, który pozwoli zaspokoić konieczne potrzeby. Warto dlatego sprawdzić czy emeryt ma szansę na kredyt i na jakich zasadach może go otrzymać.

Jaki kredyt dla emeryta?

Wbrew pozorom emeryci to grupa klientów, która dla banków jest bardzo atrakcyjna. Osoby starsze posiadają bowiem stałe wynagrodzenie wypłacane w formie comiesięcznej emerytury. Nie muszą więc, tak jak osoby o wiele młodsze, obawiać się o utratę pracy, a tym samym zdolności kredytowej. Nie każdy bank udzieli kredytu na korzystnych zasadach, dlatego warto sprawdzić kredyt gotówkowy w porównywarce totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Dobrze jednak wiedzieć, że banki mają też pewne ograniczenia wiekowe. O wiele łatwiej będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy emerytowi w wieku 60-65 lat niż takiemu w przedziale wiekowym 70-80 lat. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że wniosek emeryta w słusznym wieku może zostać odrzucony.

Czego bank wymaga od emeryta?

Bank od emeryta wymaga przede wszystkim legitymacji, decyzji lub waloryzacji emerytury, wydruku ostatniego wpływu na konto oraz dowodu osobistego. W praktyce to jednak nie wszystko. Dla banku największe znaczenie ma wysokość dochodów uzyskiwanych przez klienta. Jednak i tu mogą być problemy – emeryt w wieku 70 lat nie może liczyć na wygórowaną kwotę kredytu gotówkowego z długim okresem spłaty. Zwykle takich kredytów udziela się maksymalnie na 8 lat. Bank musi mieć przecież pewność, że jego klient spłaci kredyt w całości.

Podczas wniosku o kredyt bank bierze pod uwagę również takie kwestie jak koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. I tu niestety prawda jest taka, że w przypadku przeciętnego emeryta mogą one okazać się dość wysokie w stosunku do otrzymywanych przychodów.

Na jakiej zasadzie bank udzieli kredytu gotówkowego emerytowi?

Jak już zostało wspomniane, banki muszą się zabezpieczać przed niespłaceniem kredytu przez klienta-emeryta. Mimo, że często w ofercie jest taki produkt jak pożyczka dla seniora, to jednak często emeryt może wziąć kredyt tylko wtedy, kiedy bierze go razem ze współpożyczkobiorcą. Drugą kwestią jest natomiast weryfikowanie zdolności kredytowej seniora w BIK – tak właśnie bank sprawdza terminowość spłaty i wiarygodność samego klienta. Niektóre banki mogą wymagać od leciwych seniorów wykupienia ubezpieczenia na życie. Jest to ważne, gdyż w przypadku śmierci kredytobiorcy ubezpieczyciel bierze na siebie spłatę kredytu.

Czy emeryt ma szanse dostać kredyt gotówkowy na lepszych warunkach?

Emeryt jest dla banku bardzo wartościowym klientem, jednak czy fakt ten wpływa na przykład na niższe oprocentowanie kredytu dla seniora? Niekoniecznie. Oprocentowanie pożyczki bankowej i tak jest zwykle wyższe niż rynkowa średnia. Bank, jeśli chodzi o emerytów, ma na pewno mniej rozbudowane procedury przyznawania kredytów, więc można szybciej otrzymać gotówkę. Warto pamiętać, że seniorzy są specjalną grupą klientów i zdarza się, że są wyjątkowo traktowani także przez niektóre banki. Jeśli osoba starsza nie posiada konta, gdyż emeryturę przynosi jej listonosz może zamówić bezpłatne dostarczenie gotówki do domu. Emeryci według banków są klientami godnymi zaufania, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązania finansowe. Stąd nieraz proponuje się im preferencyjne warunki kredytu gotówkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.