Jak dbać o drukarkę w biurze?

Mężczyzna przy skanerze

Urządzenie drukujące jest niezbędne właściwie w każdym biurze, a zakup odpowiedniego modelu okazuje się trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Jednak jeśli udało ci się już zdecydować, czy potrzebujesz drukarki laserowej, atramentowej, czy może wielofunkcyjnego kombajnu, nie zapominaj, że masz do czynienia z urządzeniem, które wymaga troskliwej pielęgnacji. Im lepiej zadbasz o firmową drukarkę, tym dłużej i sprawniej będzie ci służyć.

Inwestycja w nową drukarkę bardzo często okazuje się mniej uciążliwa, niż ponoszenie kolejnych wydatków związanych z jej użytkowaniem. Materiały eksploatacyjne kosztują, toteż jeśli wybierając drukarkę, nie brałeś pod uwagę wydatków związanych z zakupem nowych tuszy, tonerów i papieru, ich uzupełnianie może cię zdziwić. Podpowiadamy, jak dbać o biurową drukarkę, by nie wydawać fortuny materiały eksploatacyjne, a jednocześnie zapobiegać usterkom urządzenia.

Gdzie ustawić drukarkę w biurze?

„Choć kwestia ustawienia drukarki może wydawać się błaha, sprawa jest poważniejsza, niż myślisz. Jeśli nie chcesz, by urządzenie szybko odmówiło posłuszeństwa i nie zależy ci na prędkim spotkaniu z serwisantem, wybierz dla drukarki miejsce bezpieczne” – podpowiada nasz rozmówca z firmy ZiZaKo.

Ważne jest, by maszyna nie była narażona na przypadkowe uderzenia (korytarz nie jest więc najlepszym miejscem), warto też schować ją przed bezpośrednim operowaniem promieni słonecznych. W przypadku drukarek laserowych istotne jest zapewnienie prawidłowej wentylacji urządzenia, zatem ustawiając drukarkę, nie dopuść do zasłonięcia wlotów powietrza.

Jak zaoszczędzić na materiałach  eksploatacyjnych do drukarki?

Jeżeli priorytetem jest dla ciebie najwyższa jakość wydruku, zawsze sięgaj po oryginalne materiały eksploatacyjne. Tusze i tonery dedykowane konkretnym modelom urządzeń dają najlepsze efekty. Jednak w sytuacji, gdy chcesz zaoszczędzić, możesz wybrać zamienniki.

Pamiętaj jednak, że nie każdy zamiennik prezentuje taką samą jakość. W Internecie znajdziesz niezliczoną ilość produktów, których stosowanie może zaszkodzić urządzeniu drukującemu. Dlatego decydując się na tańszy zamiennik, wybieraj wyłącznie te tusze i tonery, na które sprzedawca jest w stanie udzielić gwarancji.

Jak prawidłowo używać drukarki?

O drukarkę trzeba dbać na co dzień. Nie jest to szczególnie wymagające zadanie. Ważne jest, by po wykonaniu wydruku pamiętać o wyłączeniu maszyny za pomocą przycisku. Choć po dłuższej chwili w spoczynku urządzenie wyłączy się automatycznie, tylko wyłączając je przyciskiem masz pewność, że głowica zostanie unieruchomiona w odpowiedniej pozycji. Czemu się tym martwić? Nieprawidłowa pozycja głowicy wyłączonej drukarki grozi wysychaniem tuszu.

A może wolałbyś przerzucić na kogoś innego odpowiedzialność związaną z dbaniem o drukarkę? Całkiem rozsądne podejście. Współcześnie firmy mają możliwość korzystania z wynajmu drukarek. Decydując się na taką usługę, jesteś całkowicie zwolniony z obowiązku uzupełniania tonerów czy tuszy – robi to za ciebie właściciel sprzętu. Na twojej głowie zostaje wyłącznie zaopatrzenie biura w papier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.