Czym wyróżniają się okna dachowe ROTO?

Mężczyzna montuje okno dachowe

Niemiecka firma ROTO funkcjonuje na rynku od 1935 roku, a obecnie ma swoje zakłady produkcyjne w kilku europejskich krajach oraz w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w produkcji okien dachowych oraz schodów strychowych. W naszym artykule przyjrzymy się tym pierwszym. Okna dachowe ROTO to produkt idący z czasem, ciągle udoskonalany, dostosowywany do uaktualnianych norm oraz oczekiwań klientów. Czym charakteryzują się okna dachowe ROTO i co je wyróżnia?

Artykuł partnera

Jak wybieramy okna dachowe?

Zanim przejdziemy do omówienia okien dachowych ROTO, warto omówić pokrótce, w jaki sposób generalnie wybieramy okna dachowe. Okna dachowe, podobnie zresztą jak inne, różnią się nie tylko wymiarem, materiałem, z którego są wykonane i walorami estetycznymi, ale także parametrami technicznymi oraz sposobem otwierania. Jeżeli zależy nam na naprawdę dobrym doświetleniu poddasza, które będzie na co dzień pełniło funkcje użytkowe (a nie na przykład funkcję odwiedzanej raz na jakiś czas suszarni, czy tym bardziej „domowego magazynu”), powierzchnia przeszkleń okien dachowych powinna stanowić minimum 10% powierzchni podłogi. Materiał, z którego wykonana jest rama okienna, powinien być dobrany zgodnie ze wskazaniami producenta, np. dla naturalnego środowiska sprawdzi się warstwowa klejonka z drewna, a do pomieszczeń wilgotnych zalecany będzie już profil z PVC. Mówiąc o parametrach technicznych, mamy na myśli m.in. współczynnik przenikania ciepła, który będzie inny dla domu tradycyjnego, a inny dla domu pasywnego. W przypadku okien dachowych zwracamy także uwagę na sposób otwierania, zwłaszcza przy wysokich poddaszach – warto zdecydować się na okno z klamką umieszczoną u dołu, co będzie bardziej praktyczne.

Zalety okien ROTO – przykład obrotowego okna ROTO 6

Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych DACHLUX z oddziałami w całej Polsce, modele okien ROTO różnią się oczywiście między sobą, jednak kilka cech charakterystycznych łączy je wszystkie. Okna dachowe ROTO montowane są szybko i bezproblemowo dzięki fabrycznemu wyposażeniu. Charakteryzuje je podwyższona wydajność energetyczna, a także bardzo szerokie zastosowanie (nachylenie dachu to zwykle rozpiętość od 15 do 90 st.). Przyglądając się konkretnemu modelowi okien – ROTO 6 – czytamy, że dla naturalnego środowiska dostępne są okna z ramami z wielowarstwowej klejonki sosnowej, impregnowanej, lakierowanej, z powłoką ochronną. Do pomieszczeń wilgotnych proponowane są okna z profilami PVC o podwyższonej odporności udarowej. Pierwsze okna dostępne są w naturalnym odcieniu sosny, z lakierem bezbarwnym i białym pigmentem. Okna z PVC są białe, barwione w macie, o odcieniu zbliżonym do 9016 z palety RAL. W obu przypadkach mechanizmem zamykania jest wielofunkcyjna klamka u dołu z ryglowaniem w 4 punktach, szczelinę wietrzenia ustawiamy klamką, która ma wykończenie ze stali szlachetnej. Okna mają po dwie uszczelki na skrzydłach i uszczelkę na ramie, a ich oblachowanie to kolor antracyt-metalik R703. Okna dachowe ROTO są funkcjonalne i estetyczne, a ich montaż nie sprawia problemu, dlatego jest to z pewnością dobry wybór dla naszego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.