Taras w biurze – jak powinien wyglądać?

taras

Chcąc urządzić taras przylegający do biura trzeba się wykazać naprawdę duża wiedzą odnośnie roślin i znajomością trendów w wystroju wnętrz. Poniżej znajdziecie kilka propozycji aranżacyjnych, które dobrze wyglądają w takim miejscu.

Wielkość tarasu i jego ekspozycja

Zanim zabierzemy się za urządzanie musimy określić wielkość tarasu (zeskalować) i oznaczyć jak mocno i długo słońce na nim operuje. W przypadku bardzo słonecznych stanowisk od strony południowej będą rosły całkiem inne rośliny niż od strony północnej.

Przeznaczenie tarasu

Główną naszą osią projektową będzie jednak kierunek zagospodarowania jaki sobie zażąda użytkownik tego miejsca. W wielu firmach, na tarasach odbywają się często nieformalne spotkania, niektórzy lubią pracować w otoczeniu zieleni w pogodne dni. Musimy te wymagania uwzględnić w planach.

Elegancja i szyk

piekny taras w biurze
Źródło: pixabay.com

Każdy chce się pokazać z jak najlepszej strony. Dlatego też, urządzając taras przyległy do biura należy uwzględnić nie tylko rośliny, ale też meble. Przyda się wygodna sofa, fotele oraz stolik kawowy. Jeśli przewidziana jest praca na tarasie dobrze będzie zamiast niskiego stolika zaproponować wyższy stół z krzesłami wygodnymi oraz wyższą sofę.

Aranżacja roślinna

W tym wypadku obowiązywać powinna zasada „mniej znaczy więcej”. Odpowiednie dobranie nawet 3 gatunków roślin pozwoli na stworzenie miłego do odpoczynku miejsca. Warto postawić na rośliny wieloletnie. Dobrze będą się do tego nadawać krzewy iglaste, trawy oraz byliny.

Południe

Słoneczny taras warto zakryć częściowo słońce, które na tarasie potrafi bardzo uprzykrzyć przebywanie. Dlatego ciekawym rozwiązaniem będzie obsadzenie tarasu z najbardziej słonecznej strony pnączem puszczonym po pergoli. Do tego nadają się:

  • wiciokrzew – dodatkowo pięknie pachnie
  • klematis – jego kwiaty długo się trzymają i łatwo je usuwać gdy tracą już ładny wygląd;

Jeśli chodzi o donice to jako rośliny warto wybrać, takie które nie brudzą i mają pozytywną energie:

  • sosna górska – pachnie bardzo przyjemnie w ciepłe dni
  • jałowiec – również wydziela ładny aromat i wpływa na jakość powietrza;
  • lawenda – niebieska – jest trwałym kwiatem o miłym zapachu
  • trawy ozdobne – lepiej jest wybierać niższe np. zwisające z pojemnika jak rozplenica japońska, turzyca.

Odpuśćmy sobie rośliny, których kwiaty szybko opadają. Niestety, ale estetycznie nie pracuje to na plus dla takich miejsc. Kojarzą się z przemijaniem, zanikaniem, po prostu w biznesie będą źle odebrane.

Kolory

Ważną kwestią w biznesie są tez kolory. Jeśli zamierzamy dodać roślinny akcent kolorystyczny darujmy sobie różowe barwy. Postawmy na niebieskie, bordowe. Także dobierając pojemniki do biurowych aranżacji porzućmy myśl o brązowych, one nie kojarzą się w profesjonalnej firmie dobrze. Lepiej postawmy na takie jakie są przyjęte w biznesowym dress code. Będą to:

  • biele,
  • szare,
  • czernie,
  • granaty.

Jeśli z tarasu korzysta kobieta można postawić na kolory delikatniejsze jak beże, musztardowy, perłowy. Rośliny o wiele lepiej rosną w jasnych pojemnikach.

Istotne jest, aby ziemię w doniczce wysypać odpowiednim materiałem. W przypadku roślin kwasolubnych będzie kora sosnowa drobna. Do takich roślin jak lawenda warto jako przykrycie gleby w doniczce dać białe kamienie (podnoszą dodatkowo pH co lawenda lubi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.