JPK_FA obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców

Kobieta wypełnia JPK_FA

Od 1 lipca obowiązuje ustawa, zgodnie z którą wszyscy podatnicy muszą wystawiać kolejne struktury JPK, w tym tę dotyczącą faktur VAT – JPK_FA oraz – na żądanie – przekazywać dokument urzędowi skarbowemu. Nowy obowiązek budzi jednak wiele pytań i wątpliwości przedsiębiorców. W tym artykule postaramy się je rozwiać i udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czym jest JPK_FA?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest JPK_FA. JPK (Jednolity Plik Kontrolny) składa się z siedmiu struktur, a JPK_FA jest jedną z nich. Obejmuje wyłącznie faktury sprzedaży, choć początkowo zawierała również faktury zakupu. Choć Ministerstwo Finansów od tego odeszło JPK_FA pozostaje najobszerniejszą strukturą JPK – zawiera aż 92 pola, z czego obowiązkowe jest wypełnienie 43 z nich.

Kogo dotyczą zmiany?

Obowiązek generowania JPK_FA zależeć będzie od tego, czy w przedsiębiorstwie księgi prowadzone są elektronicznie, czy też papierowo. JPK_FA dotyczy bowiem tylko organizacji prowadzących ewidencję w formie elektronicznej. Zgodnie z przepisami podatkowymi, wciąż nie istnieje obowiązek prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych, a wersja papierowa jest dopuszczalna. Nie ma zaś obowiązku comiesięcznego raportowania JPK_Fa – informacje przesyłane mają być wyłącznie na żądanie fiskusa, w wyznaczonym przez niego terminie. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony. Co ważne, z obowiązku nie są zwolnieni zagraniczni podatnicy.

Oprogramowanie

Dla firm, na które ustawa nakłada obowiązek generowania JPK_FA i wysyłania go na żądanie do fiskusa, pomocny może okazać się program Faktura Small Business, służący do łatwego i szybkiego wystawiana faktur dla małych i średnich przedsiębiorstw. Program do faktur z JPK pozwala w kilka chwil wygenerować Jednolity Plik Kontrolny uwzględniający JPK_FA i JPK_VAT. Jednocześnie, firmom, które zdecydują się korzystać z mechanizmu split payment, umożliwia zdefiniowanie oddzielnego konta do wpłat VATu.

Przepisy dotyczące JPK_FA oraz pozostałych struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego, weszły w życie 1 lipca 2018 roku. Czy już niedługo doczekamy się kolejnych zmian spowodowanych digitalizacją obowiązków podatkowych? Czy papierowe deklaracje i faktury będą stopniowo odchodzić do lamusa? O tym przekonamy się już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.