Obowiązek instalacji kasy fiskalnej obejmuje wiele różnych podmiotów, dla których obecnie obowiązujące prawo podatkowe nie przewiduje żadnych zwolnień. Niezbędna jest między innymi kasa fiskalna do gastronomii. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i czym się kierować podczas przeglądania dostępnych na rynku modeli? Odpowiadamy!
Zastosowanie kas fiskalnych
Kasa fiskalna to niewielkie, kompaktowe urządzenie rejestrujące sprzedaż, bez którego prowadzenie wielu działalności w naszym kraju nie jest zgodne z prawem. Kasa pełni przede wszystkim funkcję ewidencyjną – zapisuje w swojej pamięci wszystkie istotne czynności wykonane przez sprzedawcę, takie jak wystawianie paragonu konsumentowi bądź przeprowadzenie raportu dobowego. Klienci dzięki wydrukom są w stanie zwrócić produkt u sprzedającego bądź go reklamować – działa jako prawnie wiążący dowód zakupu, a organ podatkowy ma znacznie ułatwiony proces kontroli.
Do niedawna kasy fiskalne były urządzeniami samodzielnymi i niezależnymi od innych mediów (poza siecią energetyczną w przypadku modeli stacjonarnych). Teraz jednak dzięki komputeryzacji i powszechnemu dostępowi do internetu, kasy standardowe zostały wyparte przez urządzenia on-line. Ostateczna decyzja o stopniowej wymianie standardowych urządzeń na te działające w połączeniu z internetem zapadła dnia 03.04.2019 r., a weszła w życie niespełna miesiąc później, bo dnia 01.05.2019 r.
Kasa fiskalna do restauracji – czy jest obowiązkowa?
Wymóg instalacji kasy fiskalnej w konkretnej branży bardzo precyzyjnie definiuje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22.12.2021 r., a dokładnej § 4 ust. 1. Obowiązek obejmuje przede wszystkim usługi przewozów pasażerskich czy usług dentystycznych, lecz także gastronomię – i to zarówno sezonową, jak i całoroczny catering. Istotne jest to, że w przypadku tej branży prawo nie przewiduje żadnych zwolnień. Obowiązek jest bezwzględny, dlatego należy go respektować niezależnie od wysokości osiąganych dochodów.
Brak kasy fiskalnej może rodzić wiele problemów natury podatkowej, na czele z wysoką karą ze strony odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Wszczęta kontrola może wykazać wiele nieprawidłowości i sprawić, że dalsze prowadzenie działalności nie będzie możliwe przez wiele miesięcy.
Kasy fiskalne do gastronomii – najistotniejsze parametry techniczne
Kasy fiskalne dzielą się na mobilne i stacjonarne. To podstawowy parametr, którym należy się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego urządzenia. Modele stacjonarne wymagają podłączenia do prądu, a ich budowa raczej uniemożliwia swobodną zmianę miejsca w trakcie pracy. Ponadto kasę online należy podłączyć do sieci internetowej – można w tym celu wykorzystać standardowy przewód LAN bądź też łączność Wi-Fi lub GPRS/GSM.
Mobilne kasy fiskalne z kolei cechują się znacznie mniejszymi wymiarami i wytrzymałym akumulatorem. Urządzenie przenośne można używać przez wiele godzin “w terenie”, bez przerwy, nie martwiąc się ładowaniem. Podobnie jak w przypadku modelu stacjonarnego, należy zachować stały kontakt z siecią internetową. Warto skorzystać z połączenia Wi-Fi lub GPRS/GSM., bowiem istotne jest zapewnienie dobrej jakości połączenia z CRK – Centralnym Repozytorium Kas. Komunikacja GPRS/GSM jest niezawodna i niezależna od jakiejkolwiek infrastruktury informatycznej.
Kasa fiskalna do gastronomii – sposób zarządzania zamówieniami
Branża gastronomiczna jest dość specyficzna i zarazem także bardzo wymagająca względem urządzeń ewidencjonujących sprzedaż. Zamówienie można sfinalizować zarówno stacjonarnie (np. przy ladzie w niewielkim bistro), jak i mobilnie (np. przy stoliku klienta). To oznacza dodatkowe wymagania względem kas fiskalnych do gastronomii. Większość restauratorów „nabija” zamówienia składane przez gości na kasę przy ladzie, inni wykorzystują urządzenia przenośne, które obsługuje kelner. Samo przyjmowanie zamówień można sobie jednak znacznie ułatwić.
Jednym z najpopularniejszych systemów w gastronomii jest POSbistro, czyli elastyczny system POS, który integruje ze sobą wszystkie urządzenia przenośne i stacjonarne wykorzystywane przez obsługę lokalu, takie jak smartfony, tablety, a nawet smartwatche. Systemy oparte na POSbistro są wyposażone oczywiście w drukarki fiskalne do wydruku paragonów. Takie rozwiązanie zapewnia dokładną weryfikację zamówień i ich automatyzację, stałe monitorowanie zasobów magazynowych, możliwość generowania raportów oraz ich analiz – a wszystko to zdalnie w urządzeniu mobilnym.
Kasy dla kelnerów – poznaj najlepsze propozycje
Efektywność i wydajność pracy kelnerów można dodatkowo poprawić. Wystarczy wykorzystać w tym celu akcesoria umożliwiające rozszerzenie kasy fiskalnej o kolejne zastosowania i funkcje. Bardzo ciekawe są moduły samoobsługowe, które ograniczają obsługę kelnerską w zasadzie do niezbędnego minimum – klienci samodzielnie wprowadzają zamówienie i dokonują w nich ewentualnych modyfikacji. Równie dobrym rozwiązaniem jest także aplikacja na smartfony. Klienci mogą składać w niej zamówienia bezpośrednio w restauracji, bez stania w kolejce i przy kasie.
Jaka kasa fiskalna do pizzerii będzie najlepszym wyborem?
Wybór odpowiedniej kasy fiskalnej do pizzerii może wydawać się dość trudny i skomplikowany. Ogromna liczba dostępnych urządzeń w przeróżnych konfiguracjach sprawia, że z zakupem odpowiedniego modelu ma problem coraz więcej przedsiębiorców.
W sieci znajduje się wiele urządzeń o różnej konfiguracji oraz parametrach użytkowych, które należy bezwzględnie dopasować do rodzaju wykonywanej przez siebie działalności. Koniecznie zapoznaj się z parametrami technicznymi każdej kasy, zestaw kilka wariantów ze sobą w celu bezpośredniego porównania ich możliwości, a także umów się na sprawdzenie ich osobiście. Bardzo często bywa tak, że atrakcyjne wizualnie urządzenie nie zachwyca ergonomią i odwrotnie – model o archaicznej stylistyce może zaskakiwać prostotą obsługi. Kasa fiskalna do kawiarni, restauracji czy pizzerii jest w stanie zupełnie zmienić sposób przyjmowania zamówień i ich realizację, dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązania i skontaktować się z dostawcą najlepszych sprzętów na rynku.