Niemcy wciąż stanowią atrakcyjny kierunek emigracji dla naszych rodaków – wielu z nich decyduje się na wyjazd za zachodnią granicę przede wszystkim w celach zarobkowych. Stały pobyt w Niemczech wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Jednym z istotnych obowiązków spoczywających na Polakach przybywających na dłuższy czas do zachodnich sąsiadów jest przerejestrowanie samochodu na niemieckie tablice. W tej kwestii należy pamiętać również o ubezpieczeniu samochodu w Niemczech. Kiedy najpóźniej polscy kierowcy powinni to zrobić? Jakie możliwości mają do dyspozycji? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat polisy OC w Niemczech.
Ubezpieczenie samochodu w Niemczech obowiązkiem kierowców
Polisa OC to niezwykle ważny dokument, który chroni poszczególnych właścicieli samochodu przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim. W takich sytuacjach koszty zniszczonego mienia, a także spowodowanych szkód osobowych są pokrywane z ubezpieczenia samochodu. Niemcy podchodzą do kwestii ubezpieczeń w sposób wyjątkowo restrykcyjny, dlatego każdy samochód, który został zarejestrowany na terenie tego państwa, musi obowiązkowo posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Kierowcy – w tym Polacy emigrujący za zachodnią granicę – są zobligowani do dopilnowania tego obowiązku administracyjnego. Wygasła polisa OC może skutkować bowiem nieprzyjemnymi konsekwencjami takimi jak wycofanie pojazdu z ruchu wskutek konfiskaty tablic i dowodu rejestracyjnego. Co istotne, nieważne ubezpieczenie samochodowe (np. z powodu zaległości w opłatach należnych składek) niesie za sobą ryzyko uiszczenia wysokich kar finansowych.
Warto wiedzieć, że w Niemczech – podobnie jak w Polsce – kierowcy mogą wykupić nie tylko podstawową polisę OC, ale również dodatkowe ubezpieczenie autocasco (AC). U naszych zachodnich sąsiadów funkcjonują dwa rodzaje AC:
- AC częściowe (niem. Teilkasko) – zabezpiecza kierowcę na wypadek kradzieży pojazdu lub jego części, szkód powstałych w wyniku włamania do samochodu, pęknięcia szyb czy innych zniszczeń będących konsekwencją niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak burza, grad czy powódź;
- AC pełne (niem. Vollkasko) – dodatkowo chroni kierowcę w przypadku szkód zaistniałych z bezpośredniej winy właściciela pojazdu oraz zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie, jeśli niemożliwe jest pociągnięcie ich do odpowiedzialności prawnej.
Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – obowiązujące terminy dla kierowców
W celu zarejestrowania samochodu na terenie Niemiec niezbędne jest posiadanie tzw. eVB-Nummer, czyli wstępnego numeru potwierdzającego ochronę ubezpieczeniową. Aby go otrzymać, należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC (niem. KFZ-Haftpflichtversicherung) w wybranej niemieckiej ubezpieczalni. Jak wspomniano, wówczas kierowcy mogą zdecydować się na zakup – obok podstawowej polisy OC – również dodatkowego ubezpieczenia w postaci autocasco. Po dokonaniu zakupu należy skontaktować się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, które nada kierowcy wspomniany numer, stanowiący poświadczenie ubezpieczenia samochodu w Niemczech.
W przypadku pobytu tymczasowego na terenie Niemiec kierowcy mają prawo poruszać się samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych maksymalnie przez okres 12 miesięcy od przyjazdu. W każdej innej sytuacji obowiązek przerejestrowania auta i wykupienia niemieckiego ubezpieczenia należy dopełnić tak szybko, jak to możliwe – jednak nie później niż w ciągu 183 dni, licząc od dnia przyjazdu do Niemiec.