Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy w 2018 roku dowiedz się, jakie koszty ponosi przedsiębiorca w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Rejestracja firmy
Wiele osób decyduje się na początku na samodzielną działalność gospodarczą, ponieważ jest ona najprostsza i najtańsza w zarejestrowaniu. Cały proces jest bezpłatny.
Koszty jednoosobowej firmy
Młody przedsiębiorca musi zmierzyć się z opłatami administracyjno-skarbowymi, które muszą być opłacane regularnie oraz bieżące koszty utrzymania (wynajem biura, korespondencja, księgowość). Wśród opłat administracyjno-skarbowych najważniejsze z nich są podatki i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na początku warto pomóc sobie, zatrudniając księgową lub pytając o radę biuro rachunkowe.
Przy jednoosobowej działalności gospodarczej płacisz podatek dochodowy, a jego forma jest zależna od formy prawnej twojej firmy. Śmiało możesz rozliczać się jako osoba fizyczna z PIT-em, o ile nie jesteś osobą prawną. Inne formy rozliczeń działalności to CIT, RPE czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa dla osób prowadzących przedsiębiorstwo na małą skalę.
Podatek VAT
Stawka VAT wynosi 23% i odnosi się do sprzedaży towarów oraz usług na terenie kraju, a także ich eksporcie. Pozostałe stawki VAT wynoszą 8% i obejmują m.in usługi związane z rolnictwem, leśnictwem czy usuwaniem odpadów.
Koszty ZUS
Te koszty są najczęstszym powodem to rezygnowania z własnej działalności. Niestety, są bardzo wysokie i są sporym utrudnieniem dla początkujących firm. Każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i wypadkowe. Ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolne.
Osoby rozpoczynające działalność z reguły płacą obniżone składki na ubezpieczenie społeczne przez okres dwóch lat. Dotyczy to wyłącznie osób, dla których jest to pierwsza tego rodzaju działalność lub dla tych, którzy przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadzili innej.
Składki do ZUS płaci się do 10 dnia każdego miesiąca, a koszty wynoszą ok. 520 zł przed upływem 2 lat. Po tym okresie pełna wysokość składek wynosi ok. 1232,18 zł. Dla wielu firm jest to duże wyzwanie.
Marzec 2018 przyniesie zmiany
Rozpoczynający jednoosobową działalność gospodarczą od kwietnia 2018 roku będą mogli liczyć na pewną ulgę. W czasie 6-miesięcy po założeniu działalności przesiębiorcy są zwolnieni z płacenia obowiązkowych składek. Po ich upływie mogą skorzystać z 2-letniego okresu niższych stawek. Dodatkowo przedsiębiorcy osiągający przychód miesięczny mniejszy niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia dostaną mniejszy obowiązek składkowy na ubezpieczenie społeczne.