Kto ubezpiecza auto w leasingu?

wnętrze auta

Leasing jest dobrą opcją jeśli chcemy niskim kosztem pozyskać samochód do naszej firmy. W leasing można wziąć nie tylko samochód ale także inne maszyny czy urządzenia potrzebne do rozwoju przedsiębiorstwa. Bardzo ważną kwestią nad którą warto się zastanowić jest to kto odpowiada za ubezpieczenie w umowie leasingowej.

Definicja leasingu

Leasingowane auto nie jest własnością klienta, lecz firmy leasingowej. Osoba, która nabywa w taki sposób pojazd jest zobowiązana do opłacania co miesięcznych rat. Dopiero gdy skończy się okres leasingowania to osoba lub firma staje się właścicielem pojazdu. W niektórych przypadkach należy dopłacić dodatkową kwotę, która pozwoli nam posiąść pojazd na własność. Jednak warto się na nią zdecydować.

Ubezpieczenie

Jako że właścicielem pojazdu podczas leasingu wciąż pozostaje firma dzierżawiąca to i ona odpowiada za ubezpieczenie pojazdu. To ona decyduje kiedy i na jakich warunkach zawierać umowę ubezpieczenia. W związku z tym firma może także wymagać polisy AC. Chce w ten sposób uchronić się przed ewentualnym wypadkiem czy kradzieżą auta. Jednak nie tylko firma dzierżawiąca na tym zyskuje, bo również osoba kierująca unika ewentualnych późniejszych kosztów naprawy.

Leasingodawca wybiera ubezpieczyciela

Najczęściej to dzierżawca zajmuje się wyborem firmy ubezpieczeniowej. Wiąże się to z tym że często podejmują współpracę z firmami ubezpieczeniowymi. Dla użytkownika jest stosunkowo dobre rozwiązanie ponieważ wraz z podpisywaniem umowy leasingowej przyszły kierujący jednocześnie załatwia pozostałe formalności. Poza tym często stawka ubezpieczenia jest niższa niż ta oferowana klientowi indywidualnemu.

Można też samemu

Bardzo rzadko zdarzają się też sytuacje w których to leasingobiorca może dokonać wyboru ubezpieczyciela. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym aby umowa ubezpieczenia uwzględniała informacje o dzierżawiącym oraz o leasingodawcy. Na samym końcu taka oferta musi być zaakceptowana przez wszystkie strony aby zaczęła obowiązywać. Jest to rozwiązanie rzadziej spotykane ze względu na większe koszty.

Która opcja jest lepsza?

Prawie zawsze warto wybrać ofertę proponowaną nam przez firmę leasingową. W tym przypadku będziemy płacić niższą składkę oraz prawdopodobnie będzie ona doliczana do raty. Często jest to składka płacona za rok z góry. Dodatkowo gdy będziemy chcieli samodzielnie wybrać ubezpieczyciela to możemy liczyć się z dodatkową opłatą. W związku z tym nie jest to najbardziej korzystna opcja.

Podsumowanie

Jak widać ubezpieczanie pojazdów, które leasingujemy nie jest sprawą prostą. Mimo wszystko warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie z nagłówka – „Kto ubezpiecza auto w leasingu?”. Tak naprawdę auto ubezpiecza zwykle leasingodawca ale opłaty związane z ubezpieczeniem ponosi już użytkownik pojazdu. Ogólnie rzecz ujmując leasing jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które dopiero się rozwijają. Dzięki rozszerzeniu ilości pojazdów zwiększają jednocześnie liczę wykonanych zamówień, co wiąże się z większymi przychodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.