Na co zwrócić uwagę wybierając foteliki samochodowe?

Fotelik samochodowy dla dziecka czarny

Na bezpieczeństwie dziecka nigdy nie można oszczędzać, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości foteliki samochodowe. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych rodziców, którzy chcą bezpiecznie podróżować ze swoim maluchem, ale nie mają zielonego pojęcia na co zwrócić uwagę inwestując w nowy fotelik samochodowy.

Rozmiar ma znaczenie

Kluczem do sukcesu jest dostosowanie wysokości fotelika do wzrostu naszego dziecka. W żadnym wypadku nie można doprowadzić do tego, aby główka wystawała poza obrys oparcia. Uważać należy przede wszystkim na używane foteliki, które mogły już wcześniej uczestniczyć w wypadku samochodowym, dlatego też ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Osoby, które nie czują się na siłach, aby wybrać idealny fotelik do wzrostu swojego dzieck, powinny skorzystać z fachowego doradztwa.

Certyfikaty i atesty

Fotelik samochodowy to inwestycja na lata, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości sprzęt, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. W pierwszej kolejności warto rozglądać się za modelami, które posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Godne uwagi są nowoczesne foteliki samochodowe, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa TUV i ADAC. Oryginalne foteliki powinny posiadać przejrzyste oznaczenie montażu i informacje o maksymalnej wadze dziecka. Godne uwagi są modele, w których do siedzisko wyposażone jest w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Tylko oryginalne foteliki od renomowanych producentów poddawane są specjalnym crash testom, dlatego też warto stawiać na markowe produkty z tzw. wyższej półki.

Kompatybilność

Inwestując w nowy fotelik samochodowy należy upewnić się, czy jest on kompatybilny z naszym autem. Większość producentów oferuje uniwersalne foteliki, które można zamontować praktycznie do każdego auta. Niestety w niektórych modelach mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy. Głównym problemem są zbyt krótkie albo zbyt długie pasy bezpieczeństwa. Wielu rodziców może mieć problem także z odpowiednim ustawieniem kąta nachylenia oparcia w aucie. Przy zakupie nowego fotelika warto upewnić się, czy będzie można go stabilnie i prawidłowo przymocować do auta. W wielu sklepach stacjonarnych sprzedawcy pozwalają przymierzyć fotelik przez zakupem. Doświadczony sprzedawca powinien zademonstrować w jaki sposób nie tylko montuje się foteli, ale również prawidłowo zapina się w nim dziecko.

Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Rodzice małych dzieci powinni zwrócić uwagę także na to, czy fotelik można ustawić w pozycji do spania. Niestety nie wszystkie modele można ustawić pod kątem nieprzekraczającym 30 stopni, który umożliwia bezpieczną i komfortową drzemkę podczas podróży. Warto zadbać także i o to, aby fotelik posiadał porządną tapicerkę, która wbrew pozorom bardzo pozytywnie wpływa na komfort podróżowania. Dobra tapicerka powinna nie tylko przepuszczać powietrze, ale co najważniejsze w żadnym wypadku nie może obcierać skóry dziecka, która jak powszechnie wiadomo jest bardzo delikatna.

Godne polecenia są modele, które mają zdejmowane poszycie. Spowodowane jest to oczywiście tym, że można je szybko zdjąć i wyprać w pralce. Rodzice, którzy posiadają dwa auta, powinni zadbać także i o to, aby fotelik samochodowy można było szybko zdemontować i zamontować w nowym aucie. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie w samochodach specjalnej bazy ISOFIX, która umożliwia szybki i bezpieczny montaż/demontaż fotelików.

Czym charakteryzuje się dobry foteli samochodowy?

Wysokiej jakości foteliki samochodowe powinny posiadać pasy bezpieczeństwa pokryte miękkim i wytrzymałym materiałem, który nie powodować będzie otarć. Siedzisko powinno być szerokie, dzięki czemu w sezonie zimowym, będzie można włożyć do fotelika dziecko w zimowej kurtce. Godne uwagi są foteliki, które mają możliwość regulacji nagłówka. Przydać mogą się także dodatkowe kieszenie po bokach, do których można włożyć zabawki albo buteleczkę z piciem.

Dla niemowlaków najlepszym wyborem są specjalne foteliki-kołyski, które po wyjęciu z samochodu mogą stać się praktycznym nosidełkiem. Według wielu lekarzy to właśnie tego typu foteliki są najlepsze dla najmłodszych dzieci.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby fotelik ustawiać tyłem do kierunku jazdy. Według najnowszych badań i testów jest to najbezpieczniejsza dla dziecka pozycja. Niestety w bardzo wielu samochodach nie ma możliwości zamontowania foteliku w takiej pozycji. Najbezpieczniejszym miejscem na fotelik dla dziecka jest zawsze środkowe miejsce na tylnej kanapie, zwłaszcza jak nasze auto wyposażone jest w 3 punktowy pas bezpieczeństwa albo mocowania ISOFIX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.