Opłata celna przy imporcie z Chin: najważniejsze informacje

towary z Chin opłata

Popularność towarów z Chin spowodowała, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na masowy import towarów.

Nie zapominaj o cle

Obliczając koszty towarów z Chin musimy pamiętać o głównej opłacie: o cle oraz o obowiązku zapłacenia VAT-u. Obowiązek podatkowy musi zapłacić każdy, bez względu na to, że importuje się przedmioty związane z własną działalnością gospodarczą, czy jest to zakup wyłącznie na nasze prywatne cele. Taki zakup różni jedynie to, że przedsiębiorcy mogą odliczać podatek VAT.

Zwolnienia celne

Zgodnie z rozporządzeniem art. 51 ust.1 ustawy o VAT w wielu przypadkach jesteśmy zwolnieni z dokonywania opłaty celnej:

zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych
z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.

Zwolnienia z podatku VAT nie stosuje się przy imporcie napojów alkoholowych, perfum
i wód toaletowych oraz tytoniu i wyrobów tytoniowych,
a także towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Zamówienie wysyłkowe przy imporcie z Chin

Według rozporządzenia z 1 września 2015 to zamówienia, które nie są składane osobiście przez kupującego u dostawcy, ale dokonywane drogą pocztową, telefoniczną, faksem lub przez internet, a zamówiony towar jest przesyłany, na wskazany przez kupującego adres, przez podmioty wyspecjalizowane w dziedzinie dostarczania przesyłek, np. Poprzez pocztę, kuriera, bez konieczności dokonywania osobistego odbioru towaru przez kupującego.

Zwolnienie z opłaty dotyczą tylko tych towarów, których wartość nie przekracza 150 euro.

Import z Chin przez osoby fizyczne

Jest jeszcze jeden kruczek, który zwalnia osoby fizyczne z podatku VAT i opłat celnych: chodzi tu o towary o charakterze niehandlowym. Przewóz towarów niehandlowych muszą spełniać określone warunki: mają mieć charakter okazjonalny, przesyłka zawiera towary przeznaczone do użytku własnego przez odbiorcę i swoją ilością nie wskazują na przeznaczenie handlowe, a także są wysyłane do odbiorcy bez żadnego rodzaju opłat.

One Comment on “Opłata celna przy imporcie z Chin: najważniejsze informacje”

  1. To dlatego popularność Aliexpress i innych tego typu portali nie gaśnie. Zalała nas fala ich produktów, które często nie są gorsze niż te zachodnie, a o wiele tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.