Skąd czerpać pomysły na zabawy dla przedszkolaków?

Kobieta pracująca w przedszkolu bawi się z grubą dzieci

Zabawa w życiu przedszkolaka pełni wiele istotnych dla jego rozwoju, ról. To nie tylko wzbudzanie przyjemności – zabawa pełni również inne funkcje: rozładowuje napięcie, uczy, rozwija, wzmacnia więzi międzyludzkie. Zabawa to także jedna z aktywności, w której dziecko ma możliwość rozwijania kreatywności i realizowania swoich pomysłów. Skąd czerpać pomysły na zabawy dla przedszkolaków?

Zabawa jest dla dziecka nie tylko przyjemną formą spędzenia czasu – to przede wszystkim świetna okazja do nauki czy budowania relacji międzyludzkich. Dobrze przeprowadzona zabawa poprawia nastrój i wprowadza szczególną atmosferę. Ponadto umożliwia każdemu przedszkolakowi uczestnictwo we wspólnym działaniu, buduje więzi grupowe, integrując zespół. By umożliwić dziecku rozwój na wielu płaszczyznach, warto odpowiednio dobierać i przeprowadzać zabawy. Gdzie poszukiwać inspiracji?

Książki dla nauczycieli jako źródło pomysłów na kreatywne zabawy

Wyjątkowo bogatym źródłem inspiracji do zabaw przedszkolnych są książki do edukacji przedszkolnej w postaci poradników dla nauczycieli, stanowiące cenną pomoc dydaktyczną oraz istotne wsparcie w codziennej pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Przykładem pozycji, z której można czerpać pomysły na zabawy z przedszkolakami, jest książka „Zabawy integracyjne i nie tylko”, autorstwa Doroty Niewoli. Książka ta stanowi bogate źródło inspiracji do zabaw integracyjnych. Tę oraz inne książki dla nauczycieli, znajdziesz w Pedagogicznej Księgarni Internetowej Impuls Oficyna.

Inną, wyjątkowo ciekawą propozycją, z której możesz czerpać pomysły na zabawy z przedszkolakami jest książka pod tytułem: „Zabawy inscenizacyjne o tematyce przyrodniczej. Propozycje dla przedszkolaków i dzieci w młodszym wieku szkolnym”, autorstwa Doroty Niewoli. Autorka przytacza w tej publikacji propozycje zabaw inscenizacyjnych oraz działań o tematyce przyrodniczej.

Książki dla nauczycieli dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych – propozycje zabaw

Wśród książek dla pedagogów można odnaleźć również podręczniki dla nauczycieli i terapeutów, którzy pracują z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Doskonałą propozycją może być książka autorstwa Anny Franczyk i Katarzyny Krajewskiej, zatytułowana: „Zabawy i ćwiczenia na cały rok. Propozycje do pracy z dziećmi młodszymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych”. Książka zawiera zestaw zabaw i ćwiczeń, mających na celu między innymi rozwój percepcji wzrokowej oraz koordynacji ruchowej, pamięci słuchowej, rozwój mowy i myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.