Jakie kwiaty do biura

Kwiaty w biurze

W pracy spędzamy większość swojego życia, niezależnie  od tego, czy posiadamy własną firmę, czy jesteśmy pracownikami. Lubimy mieć ekspres do kawy i wygodny fotel, ale zapominamy o drobiazgach, takich jak kwiaty w biurze, które podnoszą wartość miejsca i sprawiają, że lepiej się pracuje.

Posiadanie zielonych roślin w swoim otoczeniu jest niezwykle ważne. Rośliny pomagają odpocząć naszym oczom, oczyszczają powietrze i po prostu wprawiają nas w lepszy nastrój. Także dla gości przychodzących do naszego biura widok ładnych, żywych roślin jest o wiele bardziej przyjemny, niż pusty parapet.

Rośliny doniczkowe na parapet i biurko

Idealnymi roślinami, które nadadzą się do surowego, biurowego klimatu będą między innymi takie, które poradzą sobie z przesuszeniem, klimatyzacją, zbyt ciemnym lub mocno nasłonecznionym miejscem oraz promieniowaniem z monitorów.

Gatunki roślin do biura oczyszczające powietrze

Wrażliwe rośliny lepiej zostawić prawdziwym pasjonatom, a do biura przygarnąć sansewierie, monsterę, fikusa, zielistkę, paprocie i różnego rodzaju draceny. Bluszcze będą również mile widziane, o ile mają się po czym piąć. Powyższe gatunki roślin mają niewielkie wymagania, a skutecznie oczyszczą powietrze, produkując więcej tlenu. Poza tym są odporne i bardzo łatwo utrzymać je w dobrej kondycji. Ich prozdrowotna rola polega też na nawilżaniu powietrza co docenimy zwłaszcza podczas upalnych dni lata.

Żywe rośliny do biura z małą ilością światła dziennego

Jeśli nasze biuro ma okna od strony wschodniej czy północnej to racjonalnie jest tam mniej światła. Mniej światła będzie też w miejscu oddalonym od okna. Do takich miejsc najbardziej polecana będzie:

  • paproć;
  • monstera dziurawa;
  • sansewieria.

Szczególnie mile widziane są różnego rodzaju paprocie, które bardzo skutecznie oczyszczają powietrze. Poza tym taką funkcję wydajnych naturalnych nawilżaczy powietrza pełnią też sansewierie. Z mniej znanych, a zarazem podnoszących prestiż biura będą takie rośliny, które wymagają więcej uwagi niż wspomniane wcześniej. Będą to:

  • orchidee – Cymbidium;
  • fuksja – o kwiatach pełnych jak i pojedynczych;
  • azalie – w postaci bonsai to prawdziwy rarytas w biurze.

Oczywiście te kwiaty mają o wiele większe wymagania. W przypadku fuksji czy azali konieczne jest nie tylko nawożenie, dobranie odpowiedniego podłoża, ale też zapewnienie stałej wilgoci w doniczce. Jednak one wyparowują bardzo dużo wody i dzięki temu powietrze w biurze jest wilgotne, co polepsza jego jakość. Konieczne może okazać się założenie instalacji nawadniającej i dokarmiającej rośliny. To już jednak zadanie dla wyspecjalizowanej firmy florystycznej.

Storczyki na stole
pixabay.com

Rośliny do biura z dużą ilością słońca

Całkiem inne warunki panują w pokojach, w których okna są od strony południowej. Jest w nich zazwyczaj i cieplej i jaśniej. W takich miejsce docenią ciekawe gatunki roślin jak chociażby:

  • bananowiec – on potrzebuje dużej ilości miejsca, jego liście mają często więcej niż 1 metr długości, jest to wymagająca, ale bardzo reprezentatywna roślina do biura;
  • ketmia róża chińska – to kwiat jednego dnia, ceniony i znany w kulturze chińskiej oraz Bliskiego Wschodu;
  • ogród w szklanym pojemniku – hitem we florystyce jest ostatnio ogród w pojemniku szklanym.

Takich roślin warto szukać u pasjonatów, którzy odpowiednio dobiorą gatunki kwiatów do naszego wnętrza, a także będą je cyklicznie pielęgnować, aby cały czas wyglądały zachwycająco.

Codziennie cięte kwiaty do biura?

O ile nie prowadzimy firmy florystycznej to cięte kwiaty nie są koniecznością w biurze. To może być dla nas zbędny wydatek, który będzie świadczył raczej o ekstrawagancji niż racjonalnym gospodarowaniu finansami. Oczywiście są wyjątki i należą do nich firmy zajmujące się organizacją wesel. W takim biurze bukiet nawiązujący do ślubnej oprawy kwiatowej może być jak najbardziej świetną reklamą.

Funkcje reprezentacyjne roślin

Odpowiednio dobrana roślinność w firmie podnosi prestiż miejsca, a powinniśmy zwracać na to uwagę jeśli jesteśmy narażeni na kontakt z klientami przez większość czasu. W gabinecie oraz w recepcji powinna stać skromna, ale stylowa wiązanka z kwiatami o jasnych, eleganckich barwach i zielonych liściach. Odradzam żywe kwiaty. To kosztowne i niewdzięczne rozwiązanie, a szybko więdnące kwiaty mogą wywrzeć złe wrażenie.

Z pomocą przychodzą wiązanki ze sztucznych kwiatów. Producenci zwykle posiadają kilka gotowych wiązanek, lepiej jednak żebyś specjalnie wybrał odpowiednie kwiaty do swojego wnętrza. Jeśli nie masz czasu odwiedzić hurtowni, zrób zamówienie na sztuczne kwiaty w sklepie internetowym. Konsultanci z pewnością pomogą wybrać najlepsze. Istnieje jeszcze hurtownia online, gdzie są kwiaty sztuczne i modne dodatki.

Rośliny jako oficjalny prezent

Wśród pracowników, w małych i dużych firmach nie żyje się głównie pracą. Zaprzyjaźnione ze sobą osoby obchodzą urodziny, imieniny, awanse, śluby, niestety zdarzają się również pogrzeby. Spersonalizowane prezenty są w dobrym tonie wyłącznie w grupach naprawdę dobrze znających się osób, a świat biznesu rządzi się swoimi prawami. Eleganckim i niezobowiązującym rozwiązaniem jest bukiet kwiatów, egzotyczna, zielona roślina doniczkowa czy wysoki, biały storczyk z okazji awansu lub innego sukcesu zawodowego.

Gdy musimy wybrać wiązankę pogrzebową z okazji śmierci członka bliskiej rodziny naszego pracownika, udajmy się w miejsce, gdzie jest kwiaciarnia lub hurtowania dekoracji kwiatowych. Tam z pewnością otrzymasz pomoc od konsultanta, który doradzi, jaki wieniec wybrać.        

One Comment on “Jakie kwiaty do biura”

  1. Do biura najlepiej wybierać kwiaty sztuczne. Są ładne, wystarczy od czasu czasu je przetrzeć z kurzu i można o nich zapomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.